İnsan Kaynakları


 

Akademi Yeni Yetenekleri Nasıl Keşfeder?

Biz yeteneği, her bireyin sahip olduğu becerinin yanı sıra potansiyeli ifade etmek için kullanıyoruz. Yeteneklerle tanışmak için her mecrayı arşınlıyoruz. Yetenek keşfi sırasında, “pazarlama” ve “yetenek yönetimi” alanları iş birliği yapar. Özgeçmişinizin yetenek havuzumuzda yer alması için bize buradan iş başvuru formu ve özgeçmişinizi iletmenizyeterli. Bununla birlikte açık pozisyonlarımız için sosyal platformlarda ilanlarımızı yayımlıyoruz. “Cam Ayakkabı Kime Uyacak” duyurusuyla bizi sosyal mecralarda görmeniz mümkün.

İhtiyaç duyulan pozisyonlarımıza hızlıca cevap verebilmek için yetenek havuzumuzu geliştirmek öncelikli amacımız. Bunun için akademi çalışanları tanıştığı, şahit olduğu, bildiği, gördüğü bir yeteneği havuza kazandırmak için profesyonel bir yetenek avcısı gibi İK ile kol kola çalışır.

Peki ya genç yetenekler, yani yeni mezunlar?

Öğrenciler, akademi için önemli bir hedef kitle. Yıl boyunca öğrencilerle iç içeyiz.

Üniversitelerde seminerlerimizle varız, topluluklarla işbirliği içindeyiz. Türkiye Uğur Böcekleri projemiz sayesinde birçok genç uğur böceği ile çalışma şansımız oluyor. Her yıl mayıs ayında gerçekleştirdiğimiz “Genç İzgörenliler” programı ile Türkiye’deki üniversite öğrencileri ile bir araya geliyor, atölye çalışmaları yapıyoruz. Ağustos ayında gerçekleştirdiğimiz “Liderlik Kampı” ile gençlere kişisel gelişim olanağı sunuyoruz.

Tüm bunların dışında, öğrencilerin akademide staj yapma şansı her zaman mümkün. Staj başvuru formunu doldurduğunuzda genç yetenek havuzunda yerinizi alabiliyorsunuz.

Akademide “Yüksek performans” nasıl tanımlanır? Bir çalışanın performansı nasıl değerlendirilir?

Akademide PER-GEL adını verdiğimiz bir ölçme aracımız var. Hedefler ve davranışlar bazında yılda iki defa değerlendirme yapıyoruz. Çalışanlarla gelişimlerine yönelik görüşmelerimizi yıl içerisinde sürekli verdiğimiz geri bildirimlerle sağlıyoruz. Akademi kendi alanının lideri olan, icat çıkaran, girişimci, işini kalite ile yapan, gelişimine yatırım yapan, kurum vatandaşı çalışanlarına yüksek performanslı diyor. Bireysel vizyonu bu yönde olan adayları seçiyoruz ve bu doğrultuda onlara yatırım yapıyoruz.

Akademide bir çalışanın gelişimi nasıl desteklenir?

Akademi tam bir okul. Çalışanlar liderlik okulu kapsamında sınıf içi eğitimlerden, Vizgo uzaktan eğitimlerden ve Elma kütüphanesinden faydalanma hakkına sahipler. Akademide çalışanlara kendini gerçekleştirme alanı genişçe tanınır. Yani çalışan, bir proje fikriyle gelebilir, bir projeye liderlik edebilir ya da mevcut bir işleyişe öneri getirerek değişiklik yapma şansına sahip olabilir. Tüm bunların dışında, kişisel gelişimimizi destekleyici dış kaynaklı eğitim, seminer, zirve gibi programlara katılım göstermeyi önemsiyoruz.

Akademide nasıl bir kariyer işleyişi mevcut?

Akademide çalışanlar yaptığı iş ile doğru orantılı olarak birçok şapkaya sahip olabilir. Tek bir rol ile görevleri tanımlanmış pozisyon sayımız oldukça az. Yani dikey hiyerarşiden çok yatay hiyerarşinin hâkim olduğu bir organizasyon yapımız var. Akademide bir çalışansanız işinizi zenginleştirecek birçok fırsata sahip olabilir, yetkinliklerinizi artırabilir ve organizasyonda farklı roller üstlenebilirsiniz.

Peki ya kurum kültürü?

Kurum kültürü akademide kalp gibidir. Ana damarları; hayat amacı, gelecek hayali ve değerleri olan iyi bir yürekten bahsediyoruz. Tüm faaliyet adımlarımız ve kurumsal davranış modelimiz buradan beslenir.

Çalışanlara akademiyi bir kelime ile tanımlayın dedik, bakın neler çıktı; çağdaş, profesyonel, dürüstlük, mizah, iletişim, sevgi, değer, kardeşlik, iyilik, dayanışma, girişimcilik, sıcaklık, vefa, samimiyet, aile, değer katmak, aidiyet, başarı, yaratıcı…