Ahmet Anıl Aytan / Vizgo Akademi Eğitim Teknolojileri Uzmanı

1987’nin soğuk Mart ayında, ailenin ikinci ve son çocuğu olarak Fatsa’da “merhaba” demiştir hayata… Ardından geçirdiği ufak kazalardan sonra birkaç defa daha “merhaba hayat” deme fırsatı da yakalamıştır. Öğretmen olan annesi ve babası bütün bu “merhaba”larında Anıl’ın yanında olmuşlardır. Her “merhaba”dan sonra kendini yine bilgisayarların başında bulmuş, kurcalayıp bozmaktan korkmamıştır.

Bilgisayar programlarını amaçlarının dışında kullanmayı sevmiştir kendileri. Bir arkadaşı ile Powerpoint’te ilk macera oyununu yaptığında yaşı henüz on ikidir. Powerpoint’te oyun yapmanın mantıksızlığını anlamış ve bir daha denememiştir. Kendine uygun olmadığını çok geç anladığı iki okul bitirmiştir. Pazarlama ve İşletme…

Ancak birkaç pazarlama firmasında çalışıp ve küçük bir market devralıp işlettikten sonra mutsuz olduğunu fark edip programlara kaldığı yerden devam etmek üzere iş arayışına koyulmuştur. Kısa süre sonra İzgören Akademi ile yolları kesişmiştir. Öyle ki İzgören Akademi’de yine bilgisayar başında, programlarla iç içe ve bu durumdan gayet memnundur.

Kendini, duygusal olarak tanımlar. Arkadaş canlısı ve sevdiklerine fazlasıyla düşkündür. Yaşadıklarına sürekli bir şeyler katmak için durmadan mücadele etmekte ve hayattan keyif almaktadır.


 

 

 


Ahmet Seyfi Atmaca / Elma Yayınevi Pazarlama ve Satış Yöneticisi

28 Şubat 1973 yılında doğdu. Teknik konuları çok sevdiği için eğitim hayatına ilk olarak makine bölümünde başladı. (Halen gözü kapalı olarak leopar tankının motorunu söküp takabiliyor). Çok havalı diye ODTÜ’yü kazandı Ankara’ya geldi, okulla anlaşamadı, bıraktı. Tekrar sınava girdi, tekrar aynı okulu kazandı, gene anlaşamadı bıraktı.

Sosyal bölümler iyidir diyerek Ankara Üniversitesi Adalet Yüksek Okulu’nu ve Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi’ni bitirdi.

Kirasını ödemek için bir haftalığına kitap satmaya başladı, 23 yıl oldu halen kitap satmayı bırakamadı. Arkadaş Yayınevi’nde 14 yıl görev aldı, satış pazarlama üzerine çalıştı. Son olarak Anaveri Merkezi Yöneticisi olarak görev yapmaktaydı. Kitapların içinde virüsler olduğuna; insanın içine bir kez girdikten sonra asla çıkmadığına inanıyor.

Evlidir ve 5 yaşındaki Nehir Naz’ın babasıdır.


Dr. R. Akif Aktuğ / Elma Yayınevi Genel Müdürü

İnsanlar memleketlerini sever ya, ben de çok seviyorum. Basında yer ettiği gibi Türkiye’de yaşanabilir 10 yerden birisidir Dinar. İlköğrenimime Dinar’da başladım, orta iki ve orta üçü başkentte YBOO’da tamamladım.

Başkente o kadar alışmış olacağım ki ortaokuldan sonra girdiğim sınavlarda kazandığım her iki okul da Ankara’da idi. Gelecek kaygısı taşıdığım için kendimi polis kolejinde buldum. Emekliliğime kadar güzel ülkemin farklı yerlerinde iyilik yapma ve birbirinden değerli dostlar elde etme şansına sahip oldum. Bir meslek düşünün ki işiniz sizden kaçıyor; hırsız kovalama, kapkaççı kovalama… Baktım ki bunları yakalamakta zorlanıyoruz, halktan da destek alarak toplumsal faaliyetler yaratan birçok projeyi hayata geçirdik. Emekliliğimden sonra polislik ile birbirine çok benzeyen yayınevi, eğitim, danışmanlık sektörüne geçmek beni hiç zorlamadı, çok da kolay oldu.

Buradaki işler masanın üzerinde duruyordu, hiç kaçmıyordu. Polislikte suçların peşinde koşmamın yanı sıra iyilik, dürüstlük, iş kalitesi, hoşgörü, girişimcilik gibi değerleri kapsadığı için yayınevinde koşmak da kolay oldu.

Ülkemizin alanında en saygın kurumu yapmayı hedeflediğimiz İzgören Akademi ve Elma Yayınevi ekibinin dişlilerinden bir parça olmak benim için onur ve gurur kaynağıdır. Yeni mevziimizi dostlarla sırt sırta verip koruyacağım. İyilik, bilgi ve gelişimi yaymaya devam edeceğime söz veriyorum.

Evli, iki çocuk babası ve “S.U.Ç. Sistemin Umutlu Çocuğu” adlı kitabın sahibi.


Aslıhan Ünlü Koşar / Akdeniz Kurumsal Projeler Yöneticisi

1983 yılında dünyaya gözlerini açıp da etrafına bakındığında aklından geçen ilk şey şu oldu:”Hey, burada çok eğleneceğim.” Bu arada, yeni doğmuş bir bebekten beklenmeyecek hareketliliği ve kocaman açtığı gözleriyle, kendisini ilk kez kucağına alan annesini korkutmuş olduğunu yıllar sonra öğrenecekti.

Yıllar geçtikçe dünya denen bu gezegeni çok sevdi. Çocukluğunun kelimenin tam manasıyla keyfini sürdü diyebiliriz. İki kolu ve iki bacağıyla ağaca sarılarak tırmanmayı becerdiğinden, mahallede küçük maymun olarak bilinirdi. O sokaklarda mutlu mesut oynayadururken, okul diye bir şey icat edildi. Sevmediğinden değil de, gitmeye mecbur tutulduğundan, bir süre bedenini zorla sınıfa soksalar da ruhu gezindi durdu. Notlar düşük gelince, okul dışında da ders çalıştırmaya teşebbüs ettiklerinden, konuyu gözden geçirip, ivedilikle ruhunu sınıfa çağırdı ve bir görev duygusuyla sınıflarını başarıyla geçti.

14 yaşındayken, babasının “Sophie’nin Dünyası” kitabını hediye etmesiyle birlikte felsefeye gönlünü kaptırdı ki babası bu kitabı hediye ettiğine sonradan çok pişman olacaktı. Zaten ite kaka giden toplumsallaşma süreci de böylece sona ermiş oldu. Eee, ne de olsa dogma kelimesinin manasını öğrenmişti artık.

Üniversitede Felsefe öğrenimi gördü ve mezun olduktan sonra Tıbbi Mümessil olarak çalışmaya başladı. İki cümlenin arasındaki bağlantıyı kendisi de halen kurabilmiş değil. Bu arada ömrünün geri kalanını Ankara’da geçirmek istemediğine karar verdi. O sıra da aşık da olmuştu. Sevgilisiyle evlenip Antalya’ya taşındılar. Daha dişe dokunur bir şeyler yapmaya karar verip İnsan Kaynakları ve Eğitim alanına yöneldi. Bu yolda hevesle ilerlerken, kendisini tekrar Tıbbi Mümessil olarak buldu. Bir gün kafasını gökyüzüne doğru kaldırıp da, yok mu şöyle hem satışın dinamizmi, hem İnsan Kaynakları’nın gelişime olan katkısı, hem de eğitimin manevi hazzı olan bir iş derken, başına bir uğur böceği konuverdi.

Halen, kocası Serdar ve dört ayaklı oğlu Bob ile birlikte yaşamı sevgiyle kucaklayarak, Antalya’da yaşamaktadır. Hayattan tek istediği herkesin gözlerinin mutlulukla parlamasıdır.


Atınç Büyükduykular / Akdeniz Bölge Müdürü

Haziran 1975’te Eskişehir’de doğar. Babası, gençlik yıllarında bateri çaldığı grubun vokalistinin sesini çok beğendiği için oğluna o vokalistin adını verir. Buna karşın kendisinin müzik yeteneği sıfırdır.

Eskişehir’in çamurlu sokaklarında geçer çocukluğu. Bir Eskişehir aşığıdır. Üniversite döneminde içini bir turizm hevesi sarar. Deniz, kum, güneş… İş yaşantısı Alarko Turizm Grubu’nda başlar. Fethiye’de 5 yılı aşkın bir süre insan kaynakları ve yönetimi ile ilgilenir. Burada Ege ve deniz havasına alışır. İnsan kaynakları yönetimi eğitimleri alır. Daha sonra askerlik için İstanbul’un yolunu tutar.

Döndüğünde bu sefer Marmaris’te bir süre insan kaynaklarında görev yapar. Sonrasında sıcak Antalya’ya yerleşir ve bir Eskişehirli ile evlenir. Evde ve işte çalışır, çalışır, çok çalışır. İnsan kaynakları yönetim çalışmalarına TUI Türkiye’de dört yıl kadar devam eder. Bu arada bir sürü eğitim alır.1996 yılında başladığı insan kaynakları yolculuğuna, Buğra’nın babası, danışman ve İzgören Akademi Akdeniz Bölge Müdürü olarak devam etmektedir.


Bahar Güzel / Elma Yayınevi İletişim Sorumlusu

Bahar, 1990 yılında ilk çocuk, ilk torun olarak Ankara’da doğdu. (Sırf 90 kuşağı diye anılmamak için keşke 1989’da doğsaydım dedi.) 3 çocuklu bir ailenin en büyük çocuğu olmasından hep olgun ve sakin olarak tanımlandı.

Eğitim ve öğretim hayatının tamamı Ankara’da geçen Bahar, üniversiteyi farklı bir yerde okumak istese de kitaplara olan sevgisi kütüphanecilik bölümünü seçmesinde etkili oldu.

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu.

Lise yıllarında başladığı tiyatro çalışmalarına Hacettepe Üniversitesi Drama Topluluğunda devam etti. Üniversite öğrenimi devam ederken “Latin dansları” eğitimi aldı ve 2010 yılında Tiyatro Tempo ailesinde oyuncu ve halkla ilişkiler koordinatörü olarak görev yaptı. 2015 yılına kadar da Tiyatro Tempo ailesiyle iş hayatına devam etti. Bu süreçte birçok tiyatro ve sinema festivalinde yer aldı. Festival tutkunu olmasından kaynaklı olacaktır ki yıllar boyunca düzenlemek istediği “kukla festivalini” 2015 yılında KUKSADER ile yapma fırsatı buldu. 2015 Mayıs ayında ilk defa düzenlenen “Uluslararası Ankara Kukla Festivali” nde Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörü olarak çalıştı.

Edebiyat ve sanat var oldukça hayatımızın besleneceğine inanır.

 


 

Burak Koç / Vizgo Akademi Eğitim Teknolojileri Uzman Yardımcısı

Mayıs 1997 doğumluyum. Balıkesir Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi Bilgisayar Öğretmenliği mezunuyum. Teknolojiyi takip etmeyi çok severim bir şeyleri söküp takmak, kendi tamirimi kendim yapmak bana büyük zevk verir. En büyük korkum güncelden kopmak ve uyum sağlayamamaktır.

Spor alanlarını takip etmeyi çok severim hem takım hem de bireysel spor alanlarını takip ediyorum.

Çocukluğumdan itibaren çizgi roman okumaya bayılırım. Hala bir oturuşta 50 ciltlik bir çizgi romanı okumak en sevdiğim aktiviteler arasındadır.

Her türden film izlemeye bayılırım.


Bülent Soylu / İzmir Kurumsal Projeler Uzmanı

1992 yılında Balıkesir’de dünyaya geldim. Aslen Konyalıyım, İzmir’ de ikamet ediyorum. Asker bir babanın, hemşire bir annenin evladıyım. Anadolu’nun doğusundan batısına birçok şehirde yaşama fırsatı buldum. Kendimi Anadolu‘nun farklı kültürleriyle sentezlenmiş biri olarak ifade edebilirim.
Doğumumdan 9 yıl sonra bana gerçek iyiliği, mutluluğu ve sevgiyi tanıtan (+1) kız kardeşim İlayda dünyaya geldi.  Down sendromlu olan kardeşimin bilimsel ve duygusal olarak tanıdığım herkesten (+1) fazlası var. Onu gerçek sevginin dünyadaki somut karşılığı olarak görüyorum.

Asker çocuğu olmamdan kaynaklanan bir alışkanlık olacak ki okul hayatımda da farklı şehirlerde bulundum. İzmir’le ilk tanışmama vesile olan Dokuz Eylül Üniversitesi ön lisans Yerel Yönetimler bölümünü bitirdim. Daha sonra Pamukkale Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldum. İş hayatına bir mağazada Satış Temsilciliği yaparak başladım, daha sonra özel bir bankanın İzmir Bölge Müdürlüğünde Perakende Satış Temsilcisi olarak görev yaptım. Askerlik görevimi yapabilmek için bankadan ayrıldım. Ardından hep hayalini kurduğum  eğitim sektörüyle tanışabilmek adına bir eğitim ve danışmanlık firmasında Kurumsal Satış Temsilcisi olarak çalıştım. Ve bugüne kadar yaşadığım deneyimler beni ne mutlu ki şimdi sizlerin yanına getirdi. Bundan sonra yapacaklarımla da sizlerle birlikte daha ileriye hep beraber yürüyeceğiz. Aile ve dostluk kavramlarının benim hayatımdaki rolü/önemi çok büyüktür. Bu yüzden böyle bir ailenin parçası olacağım için çok heyecanlıyım.

Hayatımın mottosuyla hepinize merhaba demek istiyorum:
‘Hayata nasıl bakarsanız öyle yaşarsınız; mutlu ve umutlu bakmanız dileğiyle’.


Betül Uyar / Akdeniz İletişim Sorumlusu 

1991 yılının Ocak ayında dünyaya gelen Betül, ailesinin sevgi dolu bakışlarıyla karşılandı ama dört çocuklu bir ailenin üç numaralı elemanı olduğundan dolayı bütün ilgiyi üstüne çekemediğinden sanırım, zayıflayarak ve durmadan sakatlanarak, biraz da sakarlık yaparak ilgi odağı olmaya çalıştı. Umarım başarılı olmuştur. Çocukluğunun büyük bir kısmını her çocuk gibi kutu kutu penselerle, saklambaçlarla, körebelerle, beş taş ve yakar toplarla geçirdi. Eskiden en çok korktuğu şey, Betül’ü nerede bulsa deliler gibi kovalayan köpeklerdi, fakat şimdilerde en samimi bulduğu canlılar oldu. Çocukluk demişken, itiraf zamanı deyip buradan babasına sesleniyor, “Oğuzhan’ın (kardeşi) bisikletini ben kırmıştım. Suçu da onun üstüne atmıştım. Geç de olsa o suçsuz babacığım.”   (yıllardır içinde kalmıştı.) Okula Ankara’da başladı. Üçüncü sınıfa geldiğinde baktı ki Ankara hedefleri için yeterli bir şehir değil, Yozgat’a ufkunu genişletmeye gitti. O zaman anladığı tek şey, Coğrafyadan hiç anlamadığı oldu. Bu arada ufuk falan kalmamıştı ve sonra fark etti ki beyin göçü yapmanın zamanı gelmişti…

Tercihlere kadar hiç aklına gelmeyen matematik bölümünü seçerek Antalya’ya yerleşti. Hâlâ Antalya’da yaşamakta… Hayat felsefesi “insan sevgisi ve tebessüm” olan bu arkadaşımızın en büyük isteği, kocaman görünen dünyanın küçük bir taneciği olarak gelişimini ve donanımını olabildiğince yüksek seviyelere çıkarıp bir nebze de olsa insanlığa dokunabilmek…


Burhan Ergün / Bursa Kurumsal Projeler Yöneticisi

21 Mayıs 1981 günü Bursa’da doğdum. Jameika’nın başkenti Kingston’da, efsane Bob Marley’in cenazesi kaldırılırken gözü yaşlı bir bebek olarak dünyaya geldim. Küçük yaştan beri iletişimi seven yapım, annemin “Sana şeker verirler, çikolata verirler sakın oğlum tanımadıklarınla konuşma!” sözleri üzerine ciddi bir darbe alsa da kalıcı bir hasara uğramadı. Ticaretle uğraşan babama inat Kocatepe Üniversitesi’nde maliye okudum. Bitirdiğimde, babamın ve çevresinin maliye imajını kullanarak benden çekineceğini hayal ederken aslında gerçeğin hiç de öyle olmadığıyla yüzleşmek durumunda kaldım. İstanbul Beşiktaş Deniz Müzesi’nde boğaza karşı çok zorlu bir askerlik dönemi geçirdim. Uzun yıllar aile şirketlerini batırmak için mücadele ettik ve sonunda “Batsın bu dünya” diyerek başardık. Kendi mücadelemi vermek için çıktığım yeni yolda başarılar kazanırken elimden tutan güzel kıza dayanamayıp dünya evine girdim. Sonunda bu güzel ve geniş İzgören Akademi Ailesi içinde kendime yer buldum.


Çiğdem Karaca / Elma Yayınevi Finans ve İdari İşler Sorumlusu

1982 yılının Ağustos ayından beri Ankara’da yaşayan “Doğma büyüme buralıyım.” sözünü layıkıyla hak eden Çiğdem, yazın insanlar tatil için memlekete giderken Ankara’da kalma zorunluluğunun garip bir hüznünü yaşamıştır çocukken. Çok sevildiği için köyüne onun adı verilmiştir. (Köyünün adını almış da olabilir.) Denizi olan her yeri çok sever ve yıllar sonra bir sahil kasabasında yaşamayı hayal eder. Eğitim hayatı, iş hayatına aceleyle atılması nedeniyle fazla uzun sürmez ama “Azmin elinden hiçbir şey kurtulmaz.” sözünden yola çıkarak her yıl sınava girme telaşı yaşar ve bir türlü başvuru tarihini yakalayamaz. Bu yıl umutluyuz. Eğlenmeyi ve sevdiği insanlarla vakit geçirmeyi sever, genelde konuşmaktan çok dinlemeyi tercih eder. Duygusaldır, içinde dram barındıran, söz, yazı, şiir ya da eski Yeşilçam filmlerine hiç dayanamaz, hatta bazen çizgi film izlerken bile gözleri dolabilir. (Yaşanmış bir örneği vardır.) Ailesi, arkadaşları olmazsa olmazlarıdır ve özellikle babası onun en değerlisidir. Sevimli ve bir o kadar da yaramaz oğlunun, karar mekanizması olarak gördüğü ve kurallarından bıktığı bir annedir. Zaman zaman hobi edinmek için çeşitli uğraşlara girer fakat sonunu hiç getiremez, sürekli zamanın ona yetmediğinden yakınır. Böcek fobisi vardır. Bu konuda şaka yapılacaksa iki kez hatta üç kez düşünülmesi gerekir! Fenerbahçe maçlarını izlemeyi çok sever. Kazanılan tüm maçları totem yaptığı için hep kendine mal eder. Yeni dönemde; keyifle çalışan, pozitif enerjili insanların buluştuğu Elma ve İzgören Akademi ailesinin en çömezleri arasında yerini almıştır.


Demet Uyar / Elma Yayınevi Editörü

Küçüklüğünde orada burada rastladığı basılı materyallere olan ilgisi gözlerden kaçmamış; dedesinin hediye ettiği Alice Harikalar Diyarında vasıtasıyla kitapla tanışması ve ablasının çalıştığı kitapçıya çeşitli bahanelerle sık sık uğramasıyla bu ilgisi, kitaplara aşırı sevgi gösterip onları hayat boyu evinde ağırlama isteğiyle çift taraflı bir menfaat ilişkisine dönüşmüştür. Üniversitede edebiyat üzerine öğrenim görüp bir nevi şizofreniye bağlamış; her anlatıda bir metafor, sembolik bir yansıma arar olmuştur. Süreçte Romeo ve Juliet’in balkon sahnesi esnasında, elinde kahvesiyle balkon manzarasının keyfini çıkaran bir dekor olmuş; Muhteşem Gatsby’deki yeşil ışıkta güneşlenmiş; kuğu kılığına giren Zeus’u ava giderken avlayarak kadın hakları çerçevesinde kendisine haddini bildirmiş; Uyanış’ta Edna’nın ölmesini istemeyen deniz dalgası olmuştur. Özgün düşüncenin sonuna kadar ödüllendirildiği öğrenim hayatından çok mutlu ayrılmıştır, hâlâ özlem duymaktadır. Sırça köşkünden dışarıya adım atma zamanı geldiğinde kitaplarla haşır neşir olacağı bir mesleğe gönül vermeyi amaçlamış, soluğu Elma’da almıştır. Özgürlüğüne düşkündür, söyleyeceği özgün bir şeyi yoksa susmayı tercih etmektedir.

 


Duygu Tezcan / Pazarlama Takım Lideri / Tasarım Uzmanı

1987 yılının Aralık ayında ” Yapacak çok şey var, bu kısa zamana herşeyi yetiştirmem gerek! ” diye düşünmüş olmalıyım ki 1988 yılı Ocağını bekleyememiş ve bir ay hızlandırılmış olarak dünyaya gelmişim. Bebekliğim çevremdekiler için o kadar gürültülü geçmiş ki 6 yaşında olan abimin üzerime yastıkla oturarak susturma denemelerinden şans eseri sağ kurtulmuşum. Gel zaman git zaman okulda en uzak olduğum derslerde (doğru tahmin ettiniz Matematik!) defterlerime resimler karalarken başlamışım Sanat’ımı icraa etmeye. Çok çığlık attım, biraz da içselleştirdiğim şeyleri somutlaştırayım bari diye abimin resim ödevlerini yapmaya başlamışım. Ve bu sırada, aynı zamanda okuduğum okulda öğretmen olan sevgili annem “bu kız ne güzel resim yapıyor, biz bunu resim bölümüne alalım” diyerek yeteneğimi keşfetmiş ve böyle başlamış benim güzel sanatlar maceram, iyi ki de başlamış…

Üniversite’deki ilk dersimiz Temel Sanat Eğitimi’ydi. Hocamızın tanışırken bize ilk sorduğu soru “Siz hangi dünyadan geldiniz?” olmuştu. O günden sonra hep düşündüm ben hangi dünyaya aittim? Ya da bu dünya nasıl bir dünya olmalıydı? Aynı derste heykel malzemelerini hazırlamak için kendimi kaynak atölyesinde demir profilden kaynak yaparken bulduğumda – Cem Yılmaz’ın tabak silerken ulaştığı  hımm şimdiiiii anladıımmmm – temalı Nirvana’sına ben de zamanla ulaşmış oldum.

Hayat hep bir sorgulama, sorguladıkça yeni sayfaların kapıların açıldığı bir oluşum benim için. İşte bu yüzden hep sordum ki yeni sayfalar açıldı önüme, yeni şeyler öğrendim. İzgören Akademi de benim için yeni ve hep yeni kalacağına inandığım, öğrenmenin sınırsız olduğu bir yer. Her zaman öyle kalması ve hep birlikte güzellikler içinde mutlu bir çalışma hayatı dileğiyle…

Bence güzel oldu 

Kompozisyon dersi vol 38347323 


Efkan Kaya / Vizgo Akademi Eğitim Teknolojileri Uzmanı

1987 yılının Eylül ayında Ankara’da dünyaya gözlerini rötarlı olarak açmış biriyim. (“rötarlı” dedim, çünkü her normal insan gibi 9 ay 15 günde değil de 10 aylık küçük bir tosuncuk olarak dünyaya gözlerimi açtım.) Sabırlı bir insan olmamı her zaman buraya bağlamışımdır.

Ankara’nın sisli ve defansif sokaklarında her zaman hakemin bitiş düdüğü akşam ezanı olan Japon kale maç yaparak geçirdim çocukluğumu. Kaplumbağa görünce futbol topu zannedip ayak parmağımı kırmam da tesadüf olmadı pek.

“Çalışmıyor, çalışsa zeki çocuk!” dediklerine de pek kulak asmadım.

Amerikan arabaları merakım üzerine lise öğrenimimden sonra bu alanda uzmanlaşmaya karar verdim, ta ki Murat 131’e BMW motoru takıp normal yakıt yerine oktanı yüksek uçak yakıtı koyup pistonları eritene kadar.

Böylelikle otomotiv kariyerimi sonlandırma kararı aldıktan sonra, sinemanın gücüne ve büyüsüne inandım ve Akdeniz Üniversitesi Radyo TV Sinema öğrenimine başladım. Sinemayı sirk gösterisi olarak görmedim. Film çekmeyi karanlıkta yol almak gibi gördüm. Sinema hayatı içindeki gerçekçi değerlerden beslendim. “Sinemanın aklının tavanı yoktur.” sözünü benimsedim. Bir de yağmurdan sonra toprak kokusuna bayılıyorum. Bunu da buraya niye yazdım bilmiyorum.

Çok dikkatli ve ayrıntıcı olduğumu söylerler. Güvenilir ve dürüst olduğuma inanırım.

İnsanın içini ısıtan Sadri Alışık selamıyla selamlarım hepinizi.

Bitti.

 


Emine Altun / Genel Merkez Mutfak ve Temizlik Sorumlusu

Annem bana hamileyken, babam annesini kaybediyor. Özlemini dindirmek için bana annesinin ismini koyuyor. Özlemini dindirdi mi bilmem ama uzun bir süre beni annem diye sevdiğini hatırlıyorum. İşte böylelikle hayatın taşlı yollarında yürümeye başladım. Hâlâ yürü yürü bitmiyor, taşlı yoldan asfalt yola bir türlü geçemedim. Bu yolda hep yalnız değildim tabii… Bir süre sonra eşim, kızım Dilan ve oğlum Emir de bana katıldı. Onları çok seviyorum…

 


 

Funda Alcin / Bursa İletişim Sorumlusu

Ağustos sıcağında dünyaya gelen Funda bebeği, doktoru çok sevip poliklinik poliklinik gezdirdiğinden midir bilinmez, ama annesi çocukluğundaki haşarılığını o günlere bağlar. Çocukluğu kendisinden 2 yaş büyük erkek kardeşinin peşinden koşup, futbol oynamak ve ağaç tepelerinden düşmekle geçer. Yaramazlıklarının önüne geçemeyen ailesi çareyi okul voleybol takımına yazdırmakta bulur. 8 yıl profesyonel olarak sürdürdüğü voleybol maratonuna üniversiteye başlaması ile ara verir. 2010 yılında Marmara Üniversitesi Sigortacılık Bölümü’nü kazanır, ikinci sınıfa geçtiğinde ise aynı üniversitenin Sürekli Eğitim Merkezinde part-time çalışmaya başlar. Yaklaşık 3 yıl süren MÜSEM yolculuğunun ardından üniversiteden mezun olur. Mezun olduğu bölümde iş arayışına başlar, fakat denemeler neticesinde fark ettiği şey, çoğu mezun gibi mesleğini yapmak istemediğidir. Hayallerinin peşinden giden Funda, eğitim alanında kendini geliştirmeye başlar. Girdiği bu yolda, onu hayallerine taşıyan bu güzel aile içinde kendini bulur.

 


Funda Ünal / Kayseri Kurumsal Projeler Uzmanı

1989 yılında Ankara’da doğdum. 10 aylık bir çocuk olmam sabırsızsın diyenlere savunma mekanizmamdır.  Her Ankaralı insan gibi nedeni bilinmeyen bir şekilde seviyorum Ankara’yı. Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde İktisat okudum. Ekonomiden çok hoşlandığım için değil, Eskişehir’de okuyabilmek için yapılan bir tercihti. Mükemmel bir üniversite hayatından sonra Ankara’ya dönüş ve iş hayatına başladım. Kariyer yaşamım 6 yıllık. En son Abdi İbrahim İlaç’ta Tıbbı Mümessil olarak çalıştım. Aşık oldum, evlendim ve Kayseri’ye yerleştim. Puzzle yapmayı çok severim. Çok kitap okurum. Çok film seyrederim. El işlerine bayılırım. Aldığım her şeyi kendime göre yenilerim. Tabureyi sehpa, avizeyi mumluk yaparım 

Şimdi İzgören Akademi’deyim, sıra kendimi yenilemekte!


Gamze Aras Azapoğlu / Elma Yayınevi Yardımcı Editör

18 Haziran 1983 tarihinde kendisinden sonra doğacak olan dört kardeşin ablası olarak dünyaya geldi. Yaşlanmaktan korktuğu için henüz ilkokula giderken kardeşlerine “Bana bir daha abla diye hitap etmeyin” dedi ve konu kapandı.

Başkentten küçük ilçelerine gelen öğretmeni Nuran Evran sayesinde kitaplarla tanıştı. İlk kitabını babası aldı – Kemalettin Tuğcu/Baba Evi- ve aldığına pişman oldu. Çünkü kızı harçlıklarının tümünü kitaplara harcıyordu.

Henüz ortaokul sıralarındayken Türkçe Öğretmeni Emine Aktuğ’a olan hayranlığı sebebiyle şöyle bir karar aldı; önce edebiyat fakültesini bitirip edebiyat öğretmeni olacak sonra da gazeteciliği bitirip gazeteci. Lise yıllarına gelince gazetecilik ağır bastı ve tercih listesine sadece Ankara’da bulunan iki üniversiteyi yazdı. Şansı yaver gitti ve Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nü kazandı. 4 yıllık okulu 5 yılda bitirerek sektöre hızlı(!) bir giriş yaptı. Hayalleri ile gerçekler çakışınca son çalıştığı iş yerinden istifa edip beklemeye başladı. Bir dönem özel gün fotoğrafçılığı yaptı ama ondan da tat alamadı.

Hayatının her döneminde kitaplara sığındı ve onlardan hiç vazgeçmedi. Yolunun bir gün kitaplarla kesişeceği inancıyla yaşadı ve sonunda en sevdiği meyvenin adını taşıyan Elma Yayınevinde kendisini buldu. Şimdi o ağacın bir meyvesi olarak; yaşayarak, izleyerek ve okuyarak büyümeyi sürdürüyor.


Gaye Önsel / Eğitmen-Danışman

Adının Gaye olmasından mıdır bilinmez ama dünyaya bir “amaç” uğruna geldiğine inananlardandır. 80 yılında dünyaya gelse de onu tanıyanlar 68 kuşağından olduğuna inanırlar. Özgür, yaratıcı, özgün, fazlaca empatik ve tipik bir kova kadını…

Eğitilmekten ve eğitmekten hiç vazgeçmemiş, bilginin gücüne fazlasıyla inanıp, o eğitim, bu seminer, sırada yüksek lisans derken çocuk da yaparım kariyer de diyerek DENİZ’ini dünyaya getirmiştir.

Mesleği olan insan kaynaklarından, yazı çiziden, psikolojiden, müzikten, yeni yerler keşfetmekten ve insanı tanıma çabasından hiç vazgeçemeyeceği söylenir.


Gizem Nur Çıklaçiftçi / Danışmanlık Birimi Asistanı

Ankara’nın 1991 yılının Kasım ayında ressam annesi ve mühendis babasının ilk göz ağrısı olarak dünyaya geldim. Çocukluğum hep yemek yememem üzerine olan değişik yemek yedirme hikayelerinden oluşur. İki kardeşimle birlikte inanılmaz eğlenceli bir büyüme serüveni geçirdik. Bu serüvenimize daha sonraları Badem adındaki çok tatlı bir golden cinsi köpeğim de katıldı. Tüm hayvanları çok seviyorum.

Eğitim hayatıma Çankaya Üniversitesi İngilizce İktisat bölümümü tamamlayarak noktaladığımı sanırken, kişisel gelişimime en büyük katkı sağlayacağını düşündüğüm Ankara Üniversitesi Yönetim ve Strateji YL okuyarak devam ediyorum.

Hayatta en sevdiğim şey bildiğim bilgilerimi başkalarıyla paylaşmak. Bu yüzden nerede çocuk görsem derslerinde takıldığı bir yer olup olmadığını sorarım. Takılıyorsa yandı   Şu anda sevdiğim işi yaptığımı ve İzgören Akademi’nin bir ferdi olmaktan gurur duyduğumu belirtmek isterim. En önemli motivasyon kaynağım değer üretip insanlara, kurumlara katkı sağlamaktır. Ve tabi ki sevdiğim insanlarla bu işi yapıyor olmak ise en büyük şansım.

Son olarak en sevdiğim kelime: “Ganbaru”. Yani Japonca’da ‘sonuna kadar direnmek’ ya da ‘kişinin elinden gelenin en iyisini yaparak dik durması’ anlamına gelir. Hayata karşı her zaman mutlu, sevgi dolu ve dik duran kişilere dönüşmemiz dileğiyle…


Gökçen Acuner / Vizgo Akademi Sistem Lideri

Kömür madenlerinin (kara elmasın) merkezi olan Zonguldak’ta, kara bir çocuk olmam beklenirken kavun gibi sapsarı bir çocuk olarak dünyaya geldim. Hacettepe Üniversitesi Büro Yönetimi ve Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümlerini bitirdim. Prokon Mühendislik Şirketinde yaptığım staj ile ilk iş deneyimimi yaşadım. Üç aylık çalışma sonucu stajıma devam mı, tamam mı kararının verileceği gün parmağımı zımbalamam sonucu ilk iş tecrübemi sonuçlandırmış oldum. 1998 yılında Ahmet Şerif İzgören ile tanışma fırsatını yakalayarak kendisiyle yaptığım iki dakikalık iş görüşmesi sonucu profesyonel anlamda ilk iş tecrübem olan İzgören Akademi’ye demir attım. Hatta ortak bile oldum. 1998 yılından bu yana İzgören Akademi Genel Merkez’de çeşitli pozisyonlarda görev yaptım. Şu an İzgören Akademi’de danışman ve yönetici koçu olarak görevime devam etmekteyim. 

Evli ve fotoğrafta yanağıma yapışık olan, adının özelliklerini tamamıyla taşıyan BORA’nın annesiyim.


Gülderen Çopur / Elma Yayınevi Projeler Sorumlusu

Biri 15, diğeri 25. Koydu çocuklarını bir kenara, başladı diğerleriyle uğraşmaya. (Bu, Güler’in tanımı. Bayıldım ve alıntı yaptım Güler.) Tutkuları, kitap okumak ve tenis sporu. Bu sporu yeterince yapmasa da küçük oğluna yaptırdı, izlemeye ise devam ediyor. Bütün büyük turnuvaları özenle takip eder. Özellikle Rafa’yı izlemeyi kaçırmaz. Kitap okumaya gelince; sıkı bir polisiye okurudur. Okuduğu kitapları anlatmaya bayılır. Hele bir de yayın aşamasında bulunduysa kitabın, okumaktan başka çaren yoktur; okutana kadar asılır. Elma Yayınevi’nde çocuklara kitap okutmak için çalışıyor.


Haydar Karadoğan / Genel Merkez İdari İşler Sorumlusu

2 Kasım 1987 yılında ailemin ilk çocuğu olarak Ankara’da dünyaya “merhaba” dedim. Bütün öğrenimimi Batıkent’te gerçekleştirdim. Spor aşığı biri olarak 1996 yılında futbolla tanıştım. Amatör olarak yaklaşık 10 sene futbol oynadım. Ta ki paraşütle tanışana kadar. 2003 yılında tanıştığım paraşüt sporunu kendime meslek edindim ve 10 sene paraşüt atlatıcısı olarak görev yaptım. Bu zaman diliminde Türkiye birinciliğim Türkiye ikinciliklerim ve Türkiye üçüncülüğü elde ettim. Kafasına koyduğunu yapan bir yapıya sahibim. Bu yüzden tuttuğumu bırakmam  Sinema ve müzik vazgeçilmezlerim arasındadır. Babamı kaybettikten sonra annem ve kardeşime sarıldım.


Hüseyin Yılmaz / Elma Yayınevi Depo ve Sevkiyat Sorumlusu

1991 yılının soğuk bir şubat gününde dünyaya geldim. Güzel bir çocukluk geçirmekle beraber, doksanlar kuşağının son temsilcileri arasında yer almak hep mutluluk verdi bana.

Kitaplarla ilkokulda tanıştım, daha o zamanlar beni içlerine almayı başarmışlardı. Normal bir ilkokul ve lise hayatı geçirdim. Üniversitenin Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü, “Sekreter mi olacaksın?” sözlerine aldırış etmeden geç de olsa bitirmeyi başardım.

Her ne kadar okuduğum bölüme sıcak bakmasam da o yıllar beni bilardoyla tanıştırdı. Bilardo masasındaki sınırlı alan içindeki sonsuzluk ve topların muhteşem ahengi beni büyüledi. Profesyonel bilardo oyuncusu olma yolundaki ilerleyişim hız kesmeden devam ediyorken, kitaplara olan ilgim beni Elma Yayınevi ile tanıştırdı. Elma Ağacından kitapları koparıp, okumaya ve öğrenmeye aşık insanlara ulaştırıyor olmak, şu sıralar yaptığım en keyifli ve güzel şey.


İpek Arman / Elma Yayınevi Editörü

Gördüğü her tepeye dağ muamelesi yaparak tırmanmaya kalkan, keyfi için okuduğu kitaplarda gördüğü hataları düzeltmekten dolayı bir türlü kitabı okuyamayan bu kadın, 1966 senesinde Ankara’da doğmuştur.

“Yaşına başına aldırmadan” deyiminin tüm gereklerini itinayla yerine getiren İpek, “Hııı antropoloji mi, o da ne?” diye sorulan yıllarda inatla antropoloji okumuş, daha da ileri gidip yüksek lisansını da aynı dalda yapmıştır. Hayatının önemli bir bölümünü kazılarda, iskeletlerin yaş, cinsiyet vs. özelliklerinin tayinini yaparak geçirmiş, üniversitede çalışmış ama sonra Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği derken, soluğu TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları’nda almıştır. 12 senelik editörlük deneyiminin ardından emekli olmuş ve kendi yazdığı kitaplarla ve dağlarla daha çok ilgilenmeye başlamıştır. Ancak editörlükten de pek vazgeçememiş ve önce dışarıdan sonra da tam içeriden Elma Yayınevi’nde editör olarak çalışmaya başlamıştır.

Yunus çocuğun ve Cips köpeğin annesi olarak da hâlen hayatı edit etmekle meşguldür


Ömer Emre Kaya / Danışmanlık Projeleri Yöneticisi

Ömer Emre Kaya Ankara’da dünyaya geldi. İlköğretim dönemini Fethiye’de doğa ile iç içe geçirdikten sonra ailesi ile birlikte tekrar Ankara’ya döndü ve ortaokul – liseyi Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi’nde tamamladıktan sonra Gazi Üniversitesi’nden “İşletme” dalında lisans ve “Yönetim Organizasyon” dalında yüksek lisans derecelerini aldı.

Üniversite dönemi boyunca yarı zamanlı olarak hizmet sektöründe kongre organizasyonu alanında çalıştı ve aynı zamanda uluslararası bir öğrenci organizasyonu olan AIESEC Ankara şubesinde gönüllü faaliyetlerde bulundu.

2002 yılından itibaren tam zamanlı olarak çalışmaya başladı. 2002 – 2015 yılları arasında çeşitli özel sektör kuruluşlarında eğitim, danışmanlık, bilişim, proje yönetimi ve dış kaynak kullanımı alanlarında koordinatör, eğitmen ve danışman olarak görev yaptı. İş Planı Hazırlama, Fizibilite, Girişimcilik ve İş Kurma Süreçleri, Proje Yönetimi, Pazarlama Planlaması, Bireysel Vizyon Gelişimi ve Koçluk eğitimleri verdi. İş Planlaması, stratejik planlama, pazarlama planlaması, re-organizasyon ve süreç iyileştirme alanlarında danışmanlık faaliyetleri yürüttü.

2016 yılının başından itibaren de İzgören Akademi’de “Danışmanlık Projeleri Yöneticisi” olarak görev yapmaya başladı.

Aynı zamanda profesyonel olarak müzikle uğraşan Ömer Emre, 2007 yılından bugüne kadar Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya ve Muğla/Fethiye’de çeşitli mekân ve organizasyonlarda yaklaşık 400 sahne performansı gerçekleştirdi ve elektro ve akustik gitar dersleri verdi. Sahne performanslarına ve gitar derslerine Ankara’da devam ediyor.

Kişisel ilkesi “Hayat boyu öğrenmek ve insanların bilgi ve anlayışına katkıda bulunmak” tır.


Özlem Erbaşlar / Bursa Bölge Müdürü

İlkokulda flüt kursuna giderken müziğe ve öğretmenine hayran kalan, annesi TRT’de pazar günleri yayınlanan “Pazar Konseri”ni kapatırken o kendisini koltukta, çıtı çıkmadan konseri izlerken bulan ve müzik öğretmeni olacağını söyleyen bir çocukluk geçirmiştir. İş üniversite tercihlerine gelince ısrarla konservatuara gitmeyi söylemesine rağmen mühendislik okumasının daha yakışır olacağını düşünen ailesinin ısrarları sonucu Bursa’da Ziraat Fakültesine kaydını yaptırmıştır. 2 yıl Bursa’da olmanın tadını çıkarmış, müzik bölümünde okuyan arkadaşıyla onun derslerine girmiş ve ders notlarını tutmuştur. 2 yılın sonunda bölümü gereği, kulağında Vivaldi, elinde atrapla kelebek peşinde koşmuş, laboratuvarda böcek üretmiş, çekirge yakalamış, böceklerin büyülü dünyasını keşfetmiş ve hayran kalmıştır (hamam böceği hariç). Karşısına bir fırsat çıkmış “Pedagoji “ eğitimi almış ve mezun olur olmaz öğretmenlik mesleğine başlamış, sabahtan akşama kadar müzikli eğitim yapmış, öğrencilerinin tertemiz duyguları ile eğitilmiştir. Kaliteli olduğunu sanarak özel sektörde kalite sistemleri yöneticiliği yapmıştır. Kalitesini artırdığını düşünen ve krizden etkilenen bir firmanın ona özgürlük belgesini vermesinin ardından girişimci olmuş ve İzgören Akademi’nin Bursa Bölge Müdürlüğü’nde Kurumsal Projeler Yöneticiliği görevini yürütmüştür. Bölge müdürünün ayağını kaydırmıştır ve Bursa Bölge Müdürü olarak çalışmalarına devam etmektedir. Afacan soyisminin de kullanılmasında ısrar eden Özlem Afacan Erbaşlar, Türk edebiyatının şair ve yazarlarının kitaplarını yanından ayırmayan ve miras kalan değerleri yaşatmak için çabalayan bir arkadaşımızdır.


Pınar Uzunokur / Finans ve İdari İşler Yöneticisi

80’lerin kavurucu Temmuz ayında dünyaya gelmemden midir bilinmez, yaz her zaman en sevdiğim mevsim oldu. Üç çocuklu ailemin en küçüğü olarak asi ve zapt edilemez çocuk ruhumu kaybetmeden büyüdüm. Birbirinden renkli dünyalara sahip Batuhan ve İrem ile anneliği öğrenme serüvenim devam etmekte. Yıllardır finans alanındaki genel algıya inat güler yüzümü kaybetmedim :). Akademi ile yollarımız 2017 yılında kesişti. İyi ki de kesişti. Öğrenme ve gelişim yolunda benim için bir dönüm noktası oldu. İzgören Akademi’nin hem öğrencisi hem de yerinde duramayan finansçısı oldum.

Ailem, dostlarım, Ankara’m, kedim, kitaplarım, çalışmak, dans etmek ve koşmak (tamam 5 dakika yürüyüp 1 dakika koşuyor olabilirim:) vazgeçilmezlerim.


Seval Suna / İzgören Akademi Muğla Temsilcisi

Soğuk bir şubat gününde tipik bir balık burcu olarak Diyarbakır’da dünyaya gelmişim. Eskiden bebekler doğduğunda 40 günden önce evden dışarı çıkarılmazlarmış. Ailem benim 40. gün gezmemi babamın öğretmenliği dolayısıyla İstanbul’a taşınarak yapmışlar. O gün bu gündür sürekli geziyorum. (Diyarbakır, İstanbul, İzmit, Ankara, Muğla) 4 çocuklu bir ailenin 3 numarası olarak evin bütün angarya işlerini ben yaptım. Komşuya bir tabak dolma götürmek, komşudan yumurta, yoğurt vs. istemek, fırında pide kuyruğunda beklemek, bakkal, pazar, tuhafiye işleri hep benden sorulurmuş. “Neden ben?” diye sorduğumda, “Sen beceriklisin, sen yaparsın, sen güler yüzlüsün, insan ilişkilerin kuvvetli, (ne alakaysa, alt tarafı ayak işleri!)” cevabını almışım. Bunun kötü ama üzerimde çok etkili bir motivasyon çalışması olduğunu anladığımda aradan yıllar yıllar geçmişti. Sayısalcıyım, hesabım kuvvetli diye kendimi avutarak Gazi Üniversitesi Matematik Bölümü’nde (okumaya!) çalıştım. Okulumun her yıl bir yıl daha uzayacağını gördüğümden 3. sınıfta üniversiteden ayrıldım ve 1996 yılında, öğrenci olarak yolum Academy International ile kesişti. Kayıt sırasında Ahmet Şerif İzgören’i ve ortağı Hakan Akın’ı sorduğum sorularla canlarından bezdirdim. Bu zorlu kayıt sürecinden sonra beni kapılarından bile sokmamaları gerekirken, kendimi hem öğrenci hem de Academy’nin ilk çalışanlarından biri olarak buldum. Herkesin bulunmak isteyebileceği bir kurumda, özellikle de Şerif Bey ile çalışmak en büyük şansım oldu. 2000 yılında evlenip Marmaris’e yerleştim, kızımı büyüttüm ve yıllar sonra yine yeni yeniden bu büyük aileye, ikinci sıcak yuvama, İzgören Akademi Muğla Temsilcisi olarak döndüm.


Sevil Alkan / İstanbul Bölge Yöneticisi

Sevil Alkan, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi İşletme bölümünde, yüksek lisans eğitimini ise Ankara Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, Dış Ticaret ve Uluslararası Pazarlama bölümünde tamamlamıştır.

2001 yılında Forum Fuarcılık ve Geliştirme A.Ş. firmasında satış ve pazarlama uzmanı olarak yurt içi ve yurt dışı fuar organizasyonlarında görev almıştır. 2003 – 2008 yılları arasında Ahsel İnşaat bünyesinde sırasıyla satın alma uzmanı, satın alma müdür yardımcısı ve satın alma müdürü olarak çalışmıştır.

Gama Güç Sistemleri A.Ş. firmasında 3 yıl boyunca uluslararası projelerde satın alma faaliyetlerinin ardından 2011-2015 yılları arasında İstanbul’da Summa İnşaat firmasında yine aktif olarak proje satın almaları görevini üstlenmiştir.

2011 yılında İzgröen Akademi Eğitici Eğitimi programına katılmıştır. 2016’dan beri İzgören Akademi İstanbul ofisinde İstanbul Bölge Yöneticisi olarak çalışmaktadır.

NLP Practitioner, NLP Master Practitioner sertifikalarına sahiptir. Odyssey Danışılan Danışman programına katılarak Odsyssey Danışmanı ünvanını almıştır. Adler Koçluk Okulundan ICF Onaylı Koçluk Seritifkasına sahiptir.

Bireysel ve kurumsal koçluk çalışmalarını aktif olarak yürütmektedir. Kurumsal İhtiyaç Analizi, Eğitim ihtiyaç Analizi, Süreç İyileştirme Çalışmaları alanlarında danışmanlık yapmaktadır.


Sevim Yaylagül / Elma Yayınevi Mutfak ve Temizlik Sorumlusu

1972 yılında Yozgat, Çayıralan’da doğdum. İlkokulu Yozgat’ta bitirdikten sonra Kayseri’ye taşındım. Evlenene kadar Kayseri’de yaşadım, daha sonra eşimin görevi nedeniyle Ankara’ya taşındık.

Göksu ve Hasan Mert adında iki çocuğum var. Çocuklarımın olduğu kadar, Elma Ekibi’nin kilo alması için de canhıraş çalışmaktayım.


 

 

Sibel Ötegen / Kayseri Bölge Müdürü

Kayseri’nin en büyük ilçesi olan DEVELİ’de doğdum. Bana göre o kadar büyüktü ki hâlâ “Nerelisin?” diye sorulduğunda ilk olarak Develi sonra Kayseri derim. 3 kız kardeşin en küçüğüyüm. Doğduğumda her ne kadar babam “Bu da mı kız oldu?” dese de sonrasında beni sevmişler, aralarına almışlar. Ama yine de bebekler yerine takla atan arabalarla oynamaktan ve erkek berberinde saç kestirmekten kurtulamamışım (fotoğraftan anlaşıldığı üzere). Okuma yazma öğrenir öğrenmez soluğu kütüphanede almışım. İlkokul 3.sınıfta orada yapılan ilginç bir yarışmayı kazanarak ödül olarak aldığım “Osmanlı Edebiyatı’nda Gazel İncelemesi” adlı kitapla bu isteğim artmış. Okuya okuya bu zamana kadar geldim. İlk iş tecrübem bir ilaç firmasında oldu. Orada dikiş tutturamayınca İzgören Akademi’ye girdim.


Sinem Açer / Kurumsal Projeler Yöneticisi

Sıcak bir ağustos gününde dünyaya gelmiş ve tüm çocukluğunu mahallede arkadaşları ile oyun oynadıktan sonra saatin kaça geldiğini unutarak eve tüm enerjisi biterek dönüp sabaha kadar deliksiz ve binbir türlü rüyalarla süslediği uykularla geçirmiş. İlkokulu mahalledeki Bademlidere adlı küçük okulda okumuş. Tüm dünyası o mahalle ve en fazla karşıdaki orman sınırlarına kadar genişlemiş bir ilkokul serüveni… Ortaokula geldiğinde sınırları bir anda genişlemiş ve üç sene yürüyerek gidip geldiği ve mesafesi bir saati bulan okul yolundaki hayalleri ile güzelleşmiş bu üç sene. Sonraki üç sene de normal bir lise hayatı geçirdikten sonra üniversiteye hazırlıkla geçen bir üç sene daha geçmiş ve artık istediği okul olan Ankara Üniversitesi’nin istediği bölümü olan Gazetecilik’te okumuş. Mezun olduktan sonra sektörün gerçekleri ile yüzleşip kendi sektöründe çalışmaktan vazgeçip farklı sektörlerde iş hayatına dalarak çalışma hayatına girmiş. Dört sene “spor” sektöründe aktif olarak çalıştıktan sonra sporun yaşam kalitesini arttırdığına olan inancı azalınca, sektörü değiştirerek bir buçuk sene bir reklam ajansında çalışmış. Yeni bir teklifle aslında “İzgören Akademi” ailesine katılmasına vesile olan ve bu nedenle kendilerine minnettar olduğu Link Tıbbi Sistemleri’nden sonra “İzgören Akademi” ailesine katılmış.


Songül Düzgün / Elma Yayınevi Grafikeri 

Badem dalları aynı dille karşılarken ilkyazı, Ankara’da söyledi ilk merhabayı. Sevgiyle yoğruldu…

Kitabı hep sevdi, “Kitabına uydurmayı” hiç sevmedi. İlk ekmeğini kitap taşıyarak kazandı. On yıl süreyle Bilim ve Sanat Kitabevi’nde çalıştı. 2002-2007 yılları arasında yayımlanan Ankara’da Kültür ve Sanat Bülteni’nde yayın yönetmenliği ve grafikerlik yaptı. Elma Yayınevi ile o yıllarda tanıştı. Yasak meyveyi koparmadı ama yayınevinin mutfağında buldu kendini.


Şehnaz Dereli / Karadeniz Bölge Müdürü

Gelişmesi uğruna çok emek verdiği Samsun’da doğmuştur. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunudur. Yüksek lisansını işletme alanında yapmıştır. 2 yıl medya sektöründe enteresan şekilde ağır görevler yürüttükten sonra, Samsun TSO’nın transfer talebine hayır diyemediğinden aynı kurumun Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü olmuştur. 14 yıl boyunca bu önemli görevi yürüttükten sonra hayatındaki düzen ve konfor fazla gelmiş olmalı ki ani bir kararla istifa etmiştir. Bu kararından dolayı psikiyatriste gitmesi gerektiğine dair tavsiyelere içten içe gülmektedir. Çıktığı yolun doğruluğu ile ilgili, o kadar işte. Şimdilerde Karadeniz Bölge Müdürlüğü’müzün kurucu ortağı ve kurumsal projeler yöneticisidir. Nisan 2012’de olmayan bir işin teklifini kabul etmekle, ekibin görünmeyene inanan ilk insanı olmuştur. İnanmakla kalmamış baştan sona da süreci tasarlamıştır. İnandığı değerler ve insanlar uğruna acayip de kavga eder, bizden söylemesi… Tarihe ve yogaya olan ilgisi yoğundur. Nihayetinde ise Arda ve Defne’nin annesi, Yusuf’un da can yoldaşıdır.


Tacettin Açıkgöz / İstanbul Kurumsal Projeler Uzmanı

İstanbul Bölge Kurumsal Projeler Uzmanı olarak ekibimizde yer alan Tacettin, İstanbul doğumludur. Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi’nde Jeoloji Mühendisi olarak tamamladıktan yıllar sonra ‘Psikoloji’ alanında yüksek lisansa başlamıştır. Farklı disiplinlerle kendini geliştirmeyi seven Tacettin’in ‘öğrenme’ ilk sıradaki motivatörüdür.

Üniversite yıllarından yakın geçmişimize kadar sıkça sahne deneyimi yaşamıştır; gitar çalar ve şarkı söyler. Son zamanlarda ise nadiren sahneye çıkar; daha çok dijital ortamlarda müzik sunumlarını gerçekleştirir.

Başta psikoloji, tarih ve klasik edebiyat alanlarında olmak üzere birçok alanda kitap okumayı sever. Not alır, yorumlar. İçerik hazırlayıp paylaştığı “Derkenar Sohbetleri” isimli YouTube kanalının kurucusudur.

İzgören Akademi ekibinin hayat amacının kendi amaçlarıyla uyumlu olduğunu söyler. Akademi bünyesinde kendisini gerçekleştirmek için uygun ortama sahip olduğunu düşünmesi onu kendi deyimiyle “mutlu çalışan” kılmaktadır.

Evlidir ve Ege’nin babasıdır.


Ahmet Şerif İzgören / Yönetim Kurulu Başkanı

Siyah beyaz Türk filmlerini çok seviyorum, fakat fark ettim ki son bir senedir filmlerde biri öldü mü zır zır ağlıyorum. Okunmuş eski kitapları ve midye dolmayı çok seviyorum. Kazaklarımı ve tişörtlerimi küçüklüğümden beri ısırarak giyiyorum, çok acayip bir teknik, nasıl başladı bilmiyorum ama çok da pratik. Dişimi sola doğru normal fırçalıyorum, sağa doğru fırçalarken diş fırçası sabit, kafam hareket ediyor, bir türlü düzeltemedim. Küçüklüğümden beri öğlenleri mutlaka 15 dakika uyuyorum. Olması gerektiği kadar cesur ve girişimci değilim. Arkadaşlarımı çok severim ve çok eski arkadaşlarım var. 25 yaşımdan beri nefesli dalış yapıyorum. Budur.


Umut Sav / Genel Müdür

Eskişehir’de dünyaya geldi. Halen çok iyi “es es ki ki eski eski es” diyebilmektedir. 80’lerin başında Ankara’ya geldi ve tüm öğretim hayatı burada geçti. Sokakta maç yaptı. Tüf tüf oynadı. Apartmanda yangın çıkardı. Patlak top verip keçiboynuzu, leblebi tozu aldı. Komşulara “Müsaitseniz annem babam bu akşam size gelecek” dedi. Karşı mahalle çocukları ile hatırlamadığı sebeplerden dolayı kavgalara karıştı. Kara Şimşek, He-Man, Voltran, Alf, Zenginler de Ağlar gibi birçok şey izledi. Silifke ve Dinar yöresi folklor oynadı. Ankara 2. ligde lisanslı basketbolcu olup, şampiyonluk yaşadı.

Annesi, babası, 2 teyzesi, 3 eniştesi, amcası, yengesi öğretmen. 2 dedesi ve anneannesi köy enstitüsü mezunu emekli öğretmenler. Neredeyse tüm sülalesi öğretmendir. Eğitime çok inanır. AIESEC’le başlayan eğitim verme ve alma macerası halen devam etmektedir. Mavi uğur böceği olarak gönüllü, Akademili olarak profesyonel eğitimler vermektedir. 2 yıl İstanbul’da çalışmış ama pek yaşayamamıştır. Farklı kurumlarda projecilik, eğitmenlik, danışmanlık yaptıktan sonra 2004’te İzgören’e gelmiş sonra da ortak olmuştur.

Ailesini ve arkadaşlarını çok sever, onlara çok güvenir. Bu ülkenin insanına, toprağına, değerlerine çok inanır. Sevdiği ve inandığı her şey için bilgi paylaşmaya, öğrenmeye, üretmeye devam etmektedir.


Vildan Barış Örkmez / “Müzecik” Çocuk Edebiyatı Koleksiyonu Sorumlusu

1973 yılının 2 Nisan’ı 3 Nisan’a bağlayan gecesinde, saat 00.30 da İstanbul’da babamın öğrencisi olduğu Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde, ailenin ilk çocuğu olarak dünyaya geldim. İki erkek kardeşime abla oldum. Adım doğmadan önce konmuş “Barış”. Dünyada ve ülkemizde tek isteğimiz Barış demişler annem ve babam. Doğduktan sonra ise, doğumumun gerçekleşmesini sağlayan doktorun ismini eklemişler “Vildan”. Uzun, çok uzun yıllar en çok Barış’tım ben. Sonra kariyer hayatımın değişmesiyle bir baktım en çok Vildan olmuşum.

Yıllarca, bir kitap kurdu ve öğretmen olan annemin isteğiyle seçtiğim, okuduğum bölümü en güzel uygulayacağım yer diye düşündüğüm üniversite kütüphanelerinde çalıştım. Sonra bir gün farklı bir kariyer yolu çizmeye karar verdim kendime. Ankara Üniversitesi İnsan Kaynakları ve Kariyer Danışmanlığı yüksek lisans programını tamamladım. İşimden ayrıldım. Bir süre kariyer molası verdim. Tekrar çalışmaya karar verdiğim bir zamanda, canım Gaye’nin “Sen hala evde misin?”, Şerif Hoca’mın, “Müzecik, evet Müzecik’te bize bir şeyler katabilirsin” sözleriyle Elma Yayınevi ekibiyle tanıştım.

Yeni bir projenin içinde olmanın heyecanı bir yana, “Yok böyle bir yer” dedim kendi kendime. Sevgime sevgiyle karşılık veriyor, bana güvendiklerini hissettiriyorlardı. Ben, gerçek ben buymuşum, dedirttiler bana. Laf aramızda, bir kitabın kahramanı olarak beni çizdirmeyi düşünüyorlar.

Bilginin gücüne, eğitimin, kitapların ve sevginin dünyayı değiştireceğine inanıyorum. Bunlar için yılmadan çalışabileceğim yerdeyim işte…

Cüneyt’in eşi, Sarp Alaz’ın, Yiğit Ilgaz’ın ve kedi kızım Çakıl’ın annesiyim.


Yasemin Kaya /Almanya Koordinatörü – Kocaeli Bölge Müdürü

Kendisini iflah olmaz bir girişimci olarak tanımlıyor. Ne yapsınmış genetiğinde varmış. Ailesi 7 kuşaktır girişimciymiş babası dedesinin koyunlarını satarak köyden şehre göç etmiş mütevazi ama kayda değer bir hikaye yazmış. Profesyonel hayatının ilk yıllarını bankacılık sektöründe ve  hep birilerinin onu fark etmesini bekleyerek geçirmiş. Sonra bakmış ki kimsenin onu keşfettiği yok oda kendini keşif için bir yolculuğa çıkmış. Başarısız birkaç iş deneyimin ardından iş dünyasında ki neredeyse bütün hataları öğrendiğinde yolu izgören ile kesişmiş ve halen devam ettiği ve her gün aynı tutkuyla yaptığı işi yapmaya başlamış.

Yaptığı işi fenada yapmadığını düşünüyor sebebine gelince şirket batıra batıra nasıl batırılmayacağını öğrenmiş olmasıymış.. Bu hataları yapmazsa başarı onun için kaçınılmazmış. Rana’nın kızı olmasının da ona ayrıca bir güç verdiğini düşünüyor.


Zafer Erbaşlar / Bursa Yönetici – Ortak 

Dünyaya kız olarak gelmem planlanmış, (ki ultrasonla cinsiyet tespiti o tarihte henüz yok) kıyafetler ve isim (Şule) bile hazırlanmışken ben bir sürpriz yapıp 1968 kışının en soğuk günlerinden birinde Bursa’da bir erkek olarak doğmuşum.

Şaşkınlıktan bütün sülale isim bulamadığı için Yunanistan göçmeni komşumuz “Zafer olsun bu kızancığın adı.” deyivermiş. Deyiş o deyiş… 43 yıldır hayatım zaferlerle dolu sanıyorsanız aldanıyorsunuz. Babamın memuriyeti yüzünden hiçbir okulu aynı kasabada tamamlayamadığım için üniversiteyi güç bela kazanıp aynı güçlükle bitirdim. Memur bir ailenin çocuğu olmama rağmen içimdeki girişimci ruh lise yıllarından itibaren kendini gösterdi. İlk işim hurda kâğıt toplama merkezindeydi. Üçüncü kamyondan sonra devletle ticaret yapmak için insanın dayısı olması gerektiğini anlayınca benim ilk girişimcilik hüsranla sonuçlandı. Ama ticaret kanıma girmişti, devamında lokantalara kültür mantarı satışı geldi. Taze ve küçük mantarları kendime ayırdığım ortaya çıkınca lokantacı esnafı arasında hiç de hak etmediğim bir şekilde kötü bir namım oluştu. Böylece bu girişim de yarım kaldı. Şansımı biraz da özel sektörde çalışarak denemek istedim. Tahmin edeceğiniz üzere genel müdürlüğe yükselemediğim gibi, muhasebe finansman müdürlüğünü yürüttüğüm son iki firma iflas etti. İçimdeki girişimci ruh yine ateşlenince İzgören Akademi’nin Bursa Bölge Müdürlüğü’nü kurmaya karar verdim. İzgören Akademi’nin Yönetim Kurulu Başkanı’nın çok samimi dostum olmasının hiçbir etkisi olmadı desem yalan olur. Vallahi o zorladı. Ama bütün ekibi en baştan “Bakın, benim bulaştığım kurumların akıbeti pek hayırlı olmuyor” diye uyardım ama dinletemedim.

Huzurlu ve mutlu bir ailenin parçası olarak Bursa Bölge Müdürlüğü görevini sürdürdükten sonra Yönetici-Ortak olarak görevine devam etmekteyim. Ama bendeki sürprizler bitmez. Dedim ya şimdilik.


Zeynep Ertuğrul / Sistem Lideri

Karlı bir ocak günü Ankara’da dünyaya gelmişim. Babam o günü ajandasına şöyle not almış:

Bugün kızım dünyaya geldi.

Boy: 49 cm
Kilo: 2,90 kg
Hastaneye yattığı saat: 07:15
Doğum saati: 15:10

Bütün kuzenlerimi yakaladığım yerde muayene ettiğimden olacak ki evde herkes benim doktor olmamı beklerken, ben mühendis oldum. Güzel bir bahar günü yolum, benim için asıl okul olan İzgören Akademi ile kesişti. Önce Yönetici Asistanı olarak başlayan yolculuk, şu an Genel Merkez’de Sistem Lideri olarak devam ediyor. Irmak adında bir kızım var. Boş zamanlarımda zor insanlarla başa çıkmayı severim.