YENİLENSENE – Sağlıklı Metobolizma – Cihan Karaoğluol

Yaşam boyunca tüm kararlarımızın ve davranışlarımızın değişmez şahidi, sahip olduğumuz nadide bedenimizdir. Bedenimizdeki tüm fiziksel ve kimyasal işlemleri yöneten sistemi metabolizma olarak adlandırırız.

Metabolizmanın sağlığı ve dengeli yapısı, vereceğimiz kararların bizi mutlu etmesi için anahtar roldedir. Duygusal durumlarımızı, bilişsel süreçlerimizi ve fiziksel yeterliliğimizi metabolizmamız yönetir.
Örneğin kas-iskelet sistemimizin sağlığı, yeterli ve kaliteli kas kitlesine bağlıdır. Kaslarımızı bize enerji sağlayan sobalar olarak düşünebiliriz. Bu sobanın yeterli büyüklükte olması ve enerji üretiminde başrol oyuncu olan mitokondrilerin kalitesi yaşamımızın da kalitesini etkiler. Egzersizler eşliğinde mitokondrilerini hücre duvarına yakın tutan bireylerin, hızlı aksiyon aldığı ve aktif rollerde bulunduğu kanıtlanmıştır.
Bir başka metabolik sistem olan “otonom sinir sistemi” yaşam içinde davranışlarımızı, duygu durumumuzu etkiler.

İşler biriktiğinde stres olup masa altında ayaklarınızı hızlı bir şekilde sallamanız veya elinizde devamlı bir kalemle oynamanız otonom sinir sisteminin etkileridir. Bedeninizin hareket seviyesi ve tükettiğiniz gıdalar doğrudan stres seviyenizi belirlemektedir. Örneğin kriz ortamlarında hızlı çalışan zihninizi yavaşlatmak için sebze tüketiminizi artırabilirsiniz.
Metabolizmanızı yenilemek için şimdi olduğunuzdan daha hareketli olmak ve kendinizi hafif hissettiğiniz besinleri tüketmek hiç de zor değil. Unutmayın, sağlıklı metabolizma mutlu insanlar yaratır.

Cihan Karaoğluol
Eğitmen, Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir