YENİLENSENE – Pozitif Psikoloji – Ayça Bilgin

Güneşe Dönmeyi Seçmek

Her canlının ortak bir özelliği var. Aydınlığa yönelme ve karanlıktan kaçma eğilimi; diğer bir deyişle pozitif enerjiye yönelme, negatif enerjiden kaçınma. Buna heliotropik etki deniliyor.

Tek hücreli organizmalardan en karmaşık insan sistemine kadar her canlı, hayat veren şeylere doğru hareket etme eğiliminde. O yüzdendir ki çiçekler güneşe doğru bakar. O yüzdendir ki insanoğlu yeni bir şey öğrenirken nasıl olmadığına değil, nasıl olduğuna odaklanır.
Sahip olduğumuz bu özellik içimizdeki en iyiyi bulmak ve potansiyelimizi gerçekleştirmek için hoş bir davet. Sadece yaşamak değil; yeşerdiğimiz, büyüdüğümüz, kendi renklerimizi ortaya koyduğumuz ve katkı sağladığımız bir yaşam sürmek asıl olan. İyilik hali “wellbeing” dediğimiz kavram da bu. Ve iyilik hali sadece olumlu deneyimlerden gelmez. Olumsuzun içindeki öğrenimlerden, karanlığın içindeki ışıktan da var olur.
Aydınlığa yönelme eğilimimizi her zaman kolay ortaya koyamayabiliyoruz. Bu bir gerçek. Şartlar zorlayıcı, stres unsurları fazla ve evrimleşme sürecimizden gelen bir olumsuzluk önyargımız mevcut. Ancak her şeye rağmen seçme özgürlüğümüz var. Pozitif dönüşümü, pozitif yenilenmeyi seçme özgürlüğümüz…
İyi haber şu ki pozitif dönüşüm sürecinde atabileceğimiz adımlar ve sahip olduğumuz geniş bir alan var. 1998 yılında ismi konulan ve psikolojinin gencecik ama en hızlı büyüyen alanı Pozitif Psikoloji (PP) bize bu yolda ufuk açıyor. Bilimsel çalışmalara dayalı bulgular ve uygulamalar ortaya koyarak, iyilik halimizi artırmamız için bize ışık tutuyor. Bu fırsatı kullanmaya değmez mi?
**Pozitif Psikoloji ile ilgili haftalık uygulama önerileri School of Positive Transformation’dan alınmıştır.

 

Ayça Bilgin
Endüstri-Örgüt Psikoloğu ve Pozitif Psikoloji Uygulayıcısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir