YENİLENSENE – Bilinçli Farkındalık – Mindfulness – Ece Üvey

Bedeniniz burada, ya zihniniz?

Matthew Killingsworth ve Daniel Gilbert tarafından insanların an be an nasıl hissettiklerinin neye bağlı olduğunu bulmak amacıyla 2010 yılında 83 ülkeden 2250 kişi ile yapılan çalışmaya göre uçuşan bir zihin mutsuz bir zihindir. Science dergisinde yayımlanan makaleye göre insanlar hayvanlardan farklı olarak zamanlarının büyük bir kısmını çevrelerinde o anda orada olmayan ya da olma olasılığı bile olmayan veya şu anda burada olmasa da geçmişte olup bitmiş olayları düşünmekle geçiriyor. Peki siz zaman zaman kendinizi bu tür düşünceler içinde buluyor musunuz? Yaşadığınız anın ve deneyimin eşsizliğini fark etmeden yaşamak hayatınızı nasıl etkiliyor? Zihniniz bir uçurtmaya takılıp gitmese nasıl bir hayatınız olurdu?

Mindfulness (Bilinçli Farkındalık) şimdiki anın içinde gerçekleşenlere odaklanmak, fark etmek ve fark edilenleri yargılamadan kabul etmektir. Daha çok doğu felsefesi ile ilişkilendirilen bilinçli farkındalık, bilim dünyasına aynı zamanda MIT (Massachusetts Institute of Technology) Üniversitesi Mindfulness Merkezi kurucusu olan Prof. Dr. Jon Kabat Zinn tarafından kazandırılmış ve özellikle stres azaltma konusundaki olumlu sonuçları sayesinde pratikleri her geçen gün artan bir ilgi ile uygulanmaktadır.

One thought on “YENİLENSENE – Bilinçli Farkındalık – Mindfulness – Ece Üvey

  1. Aklım ne uçurtmalara takılıp gitsin ne de altına bağlanmış bir tuğlayla beni aşağı çeksin. Aklımın artık bende, şuanda kalmasını istiyorum. Bunun ancak geleceğin kaygılarını ve geçmişin yüklerini bindiğim gemiye bırakmakla mümkün olacağını düşünüyorum.
    -mezuna kalmış tekrardan üniversite sınavına hazırlanan bir garip öğrenci

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir