YENİLENSENE – Liderlik – Umut Sav

Liderlik kavramı yıllar içinde değişiyor mu? Eskisi kadar yöneticilik ve liderlik kavramlarını birbirinden ayırmaya gerek var mı? Halen internette gördüğümüz patron-yönetici ve lider karşılaştırmaları fayda sağlıyor mu? Cengiz Han bugün gelse CEO olabilir mi? Liderlik sadece bir unvan mı yoksa artık başka bir şekilde algılamamız gerekiyor mu?


Türkçesi “önder, önde giden, yol açan”, İngilizcesi “leader”. Kelimenin kökü Latince; hizmet eden, başkalarının işini kolay kılan demek. O zaman bazen ortada, bazen önde, bazen arkada olacağız. O yüzden artık liderlik ve yöneticilik kavramlarını birbirinden ayırmanın değil, bu iki güçlü kavramı birleştirmenin zamanı.
Beynimizde iki lob var. Birisi sağ, diğeri sol lob. Kafamızın içinde bulunan bu iki bölümün görevleri, bizim için üstlendiği işlevler farklı. Sol lob, sayısal işlemler, kelime, sembol ve sayılarla ilgilenmektedir. Analitik düşünme becerisine sahip olan sol beyin, sebep-sonuç ilişkisini kurmaktadır. Sağ beynin uzmanlık alanı ise görsel ve işitsel konulardır. Sezgilerde insanlar, beynin sağ taraflarını kullanırlar. Sağ beynin ilham kaynağı görme ve duymadan gelir. Olağanüstü hayaller kuran sağ beyin, mecaz anlamlarla ilgilenmektedir. Beynin iki kısmına dair verdiğimiz bu bilgileri liderlik ve yöneticilik ile birleştirdiğimizde bize şunu söylüyor: Sol beyin yönetim, sağ beyin ise liderlikle ilgilenmektedir. Nasıl bir tek lobu kullansaydık engelli olurduk, aynı şekilde ekiplere sadece tek bir açıdan yaklaşmak bizi istediğimiz sonuçlara götürmeyecektir.
Peki, liderlik nereden başlar? Platon; “Kendini yönet, dünyayı yönetecek gücü bulursun” diyor. La Fontaine “Evreni bilen ama kendini bilmeyen kişi hiçbir şey bilmiyor demektir” diyor. Liderlik galiba bizimle, kendimizle başlıyor. Tıpkı yıllardır Türkiye Uğur Böcekleri’nde anlattığımız gibi önce kendi hayatının lideri olmak ile yola çıkmak gerekiyor. Hele ki GİG ekonomisinin önümüzdeki yıllarda çok daha aktif olacağı düşünülürse, öz disiplinli, kendi kendine öğrenebilen, etikaygılı (bu kelimeyi biz uydurduk, bisküvi markası değil; evrensel değerleri göz önüne alarak sorumlu hareket edebilen birey demek) insanların hedeflerine çok daha yakın olduğunu söyleyebiliriz.
Yıllar içinde nesiller, teknolojiler, yaklaşımlar değişiyor. Eğer yeni deneyimlerle, yeni bilgilerle sürekli dersler çıkarabiliyorsak, öğreniyoruz ve gelişiyoruz. Liderlik ve yöneticiliği birleştirerek 4 ana özelliği barındırmanızı diliyoruz.

Bütünlük: Taahhütlerini yerine getirir, yalan söylemez, güne ve koşullara göre değil, ilke ve değerlere göre davranır, pozisyonun avantajını kötüye kullanmaz.
Karar Alma: Hızlı ve güvenilir karar alma.
Yeterlilik: İşinde iyi olmak.
Anlam: Nedenleri açıklamak.

Liderlik bir sıfat değil, liderlik bir fiildir. İlk önce bu 4 maddenin, sonra bu ajanda içinde ele aldığımız tüm olumlu özelliklerin davranış, eylem ve söylem olarak sizlerde buluşması temennisiyle, harika bir mart ayı olsun.

Umut Sav
Yönetici, Eğitmen, Danışman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir