yenilenmekicinhedefbelirleme

YENİLENSENE – Yenilenmek İçin Hedef Belirleme – Özlem Afacan Erbaşlar

Sinir bağlantılarının ve beyin faaliyetlerinin hedef belirleme ve bu hedefe ulaşma motivasyonumuzu nasıl artırdığını gösteren kapsamlı araştırmalar yapılmıştır. Kalp kasıldığında kalpten damarlara doğru atılan kanın, damar duvarında yaptığı basınca Sistolik Kan Basıncı (SBP) denir. Ulaşılabilir bir hedefimiz olduğunda bu kan basıncımızda bir artış olur ve bu durum hemen harekete geçmemizi sağlar. Aynı zamanda beynimizin Prefrontal Korteks (MPFC) bölümü, hedef belirleme süreciyle ilgilenir ve hedeflerimize ulaşmak için şu anda ne yapmamız gerektiğini düşünmemizi sağlar.

Retiküler Aktivasyon Sistemi (RAS), beynimizi omuriliğe, beyinciğe ve serebruma bağlayan sinir ağına verilen bilimsel ismidir. Beynin, hedef belirleme eylemlerimizi düzenlemede çok önemli rol oynayan bir parçasıdır. RAS odaklandığımız şeyi elde etmemiz için bizi yönlendiren bilgileri filtreler. Örneğin amacı beğendiği bir markanın otomobilini almak olan kişinin çevresinde o marka arabayı görmesi muhtemeldir. Bu, RAS aktivasyonu nedeniyle olur. RAS, kişinin şu anda dikkat ettiği şeyin ne olduğunun farkındadır ve bu nedenle yalnızca onunla ilgili bilgileri kaydetmeyi seçer. Bir nevi algıda seçicilik sağlar. Bir araba almaya karar vermeden önce kişi çok sayıda o marka otomobilin yanından geçmiş ancak kendisi almaya karar verene kadar onlara hiç dikkat etmemiş olabilir.
Hedeflerimizi önümüzde net bir şekilde yazılı olarak görmek, kalem dokunuşunu hissetmek, düşünme sürecine dahil olmak, RAS işlevlerini tetikler ve onun harekete geçmesini sağlar. Hedef belirleme söz konusu olduğunda hayal gücü çok önemlidir. Araştırmalar, eylemlerini belirlemeden önce hedeflerini görselleştirme gücüne sahip kişilerin beyin seviyesinde daha yüksek bir aktivasyona sahip olduklarını göstermiştir. Hedef belirleme bilimi üzerinde çalışan nörologlar, beynin gerçeklik ile hayali gerçeklik arasında ayrım yapamayacağını kanıtlamışlardır. Dolayısıyla, ulaşmak istediğimiz hedefi resmettiğimizde, zihin bunun gerçek olduğuna inanmaya başlar. Sonunda beyin bizi hayal ettiğimiz durumu oluşturmak için harekete geçmeye sevk eder ve dolayısıyla hedef belirleme bir başarıya dönüşür.

Başarılı bir hedef belirlemek için plan yapmak, alışkanlık oluşturmayı kolaylaştırır. Nereye odaklanacağımızı ve eylemleri nasıl uygulayacağımızı belirler. Kaynaklarımızı keşfetmek, öz değerlendirme yapmak ya da çevremizle etkileşim halinde kalmak boşluklarımızı fark etmemize ve ilgi alanlarımızda kendimizi eğitmemize yardımcı olur.
Başkalarıyla eşleştiğimiz ya da süreç boyunca bize rehberlik edecek birinin olması, hedeflere bağlı kalma ve onları başarma şansımızı artırır. Çabalarımız ve başarılarımız için kendimizi ödüllendirmek, plana bağlı kalmayı bizim için daha rahat kolay hale getirir. Çevremizden geribildirim almak, ilerlememiz hakkında etkileşimde bulunmak daha iyi performans göstermemizi sağlar.
Hedefler değerleri içerir. Etkili hedefler yüksek değerlere ve etiğe dayanır. Değerlerimizi ve ilkelerimizi uyumlu hale getirirsek planlarımızı hayata geçirme olasılığımız da yükselir. Hedefler bizi gerçeklerimizle yüzleştirir. Güçlü ve zayıf yönlerimizin farkına varmamızı, potansiyellerimize uygun eylemler seçmemizi sağlar. Yeteneklerimizin farkına varmak ve onları kabul etmek, iç gözleme yer açtığı ve kendimizden gerçekçi beklentiler oluşturmamıza yardımcı olduğu için hedef belirlemenin önemli bir etkisi vardır. Hedeflere ulaştıktan sonra kendine güveni artırır ve yaşamın sonraki tüm aşamalarında pratik hedefler belirlemeye devam etmemiz için bize motivasyon sağlar.
Hedef belirlemeye sonu akılda tutarak başlarsak ve süreç içerisinde de sonu hatırlayarak devam edersek, karakter gücümüz, temel değerlerimiz, motivasyon seviyemizle hedefler koyarsak ve amaca ulaşana kadar plana sadık kalacağımızı taahhüt edersek, hedefe ulaşamamak için hiçbir neden yoktur.

Özlem Afacan Erbaşlar
Yönetici, Danışman, Koç

2 thoughts on “YENİLENSENE – Yenilenmek İçin Hedef Belirleme – Özlem Afacan Erbaşlar

  1. üstad harika bir yazı kaleme almışın. hayatta bit şeyi değiştimek istiyorsak aynı kalmamalı yeni bir şeyler denemeliyiz.

  2. Çok güzel bir yazı olmuş emeğinize sağlık. Ahmet Şerif İzgören hocamızın dediği gibi ‘ nereye gideceğimizi bilmiyorsak hangi yoldan gittiğimizin bir önemi yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir