YENİLENSENE – Acun Erkuloğlu

Batı mitolojisindeki karşılığı Feniks, Mısır mitolojisindeki karşılığı Ateş Kuşu olan Zümrüdüanka Kuşu, İran mitolojisinde geçen adıyla Simurg; efsaneye göre Kaf Dağının zirvesinde bilge ağacının dallarında yaşayan bir kuşmuş. (Bazı kaynaklarda Simurg’un dünya denizi üzerinde duran hayat ağacında yaşadığını da yazar.) Kuşlar aleminde kuşların en bilge olanı olarak kabul edilen Simurg, öleceğini anladığında kızgın güneşin ışığı ile ağacın dallarının tutuşmasını ve kendini de yakmasını beklermiş. Dallarla birlikte yandıktan sonra küllerinden yenilenerek, yeniden doğarmış.


Anlaşılacağı gibi ‘’küllerinden doğmak’’ bu efsaneye ait bir cümle.
Rivayete göre bütün kuşlar onun bilgeliğine çok güvenirlermiş. Bir problem olduğunda onları kurtaracağına inanırlarmış. Zaman içerisinde kuşlar diyarında işler kötü gitmeye başlamış ve Simurg’dan haber alamayan kuşlar onu bulmak için Kafdağı’na doğru yola çıkmışlar. Bu yolda kuşlar yedi sihirli vadiden geçmişler:

1.Vadi/Arzu-İstek-Nefs-İrade Vadisi: Burada kuşlar gördükleri her şeye sahip olmak istemişler. Bazıları önlerine sunulan imkânlara kanıp, asıl hedeflerinden vazgeçerek bu vadiden öteye geçememişler.

2. Vadi/Aşk vadisi: Duygularına kapılmış, gördükleri her şeyi yanlış yorumlamışlar ve birçoğu da bu sis perdesinde yanlış yorumladıkları durumların peşine düşerek sürüden ayrılmışlar.

3. Vadi/Cehalet Vadisi: Geriye kalan kuşlar Cehalet Vadisinden geçerken hiçbir şeyi önemsememeye başlamışlar. Hatta Simurg’u da unutmuş, her şeyi boşvermişler. Düşünmeyi bırakan bir kısım kuş, boşvermişliğin ataletine kapılıp vadide kalmayı tercih etmişler.

4. Vadi/İnançsızlık Vadisi: Geriye kalan kuşlar bu vadiden geçerken büyük bir karamsarlığa düşmüşler. Artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağına ve hiçbir şeyin düzelmesinin mümkün olmadığına inanan kuşların bir kısmı da bu vadiden geri dönmeye karar vermişler.

5. Vadi/Yalnızlık Vadisi: Bu vadiye gelmeyi başaran kuşlar bireysel kararlar almaya başlayarak diğer kuşların da kendileri ile birlikte uçtuğunu unutup karınlarını doyurma derdine düşmüşler. Bu durum da onların güçsüzleşmesini sağlamış. Ve bir kısım kuş da bu vadiyi geçememiş.

6.Vadi/Dedikodu ve Boş Konuşma Vadisi: Kuşlar kendi eksikliklerini bırakıp, diğerleri ile ilgili kendi aralarında konuşmaya başlamışlar. “Zaten o öldü, neden boşu boşuna gidiyoruz? Bizi yanlış yere getirdiler, o bunu söylemiş, bu şunu demiş” diye konuşmak onları iyice güçsüzleştirmiş ve bir kısım kuş da bu vadideki sınavını verememiş.

7- Vadi/Ben Vadisi: Bu vadiye kadar gelmeyi başaran kuşlar, bu sefer de Konfüçyüs’ün “Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak tehlikelidir” sözünde olduğu gibi her şeyi ben bilirim diyerek, birbirlerini ezmeye, aşağılamaya başlayarak egolarının mahkûmu olmuşlar. Ve bir kısım kuş da egolarından dolayı bu vadiyi geçememişler.

Kafdağı’na sadece 30 kuş ulaşabilmiş. Farsçada ‘’si’’ otuz, “murg’’ ise kuş demekmiş. Yani kuşların Simurg’a yaptıkları yolculuk aslında kendilerine yaptıkları yolculukmuş. Ve bu yolculuk onların kendilerini bulmasını, ne olursa olsun her seferinde yenilenerek yaşam yolunda yol almalarını sağlamış.

Bizim de bu yıl, yenileneceğimiz ve bu yenilenmeyle birlikte hedeflerimizden bizi alıkoyan durumların üstesinden gelebilmemiz için kendimize yolculuk yapacağımız bir yıl olsun.
Ajanda içerisinde her ay birden çok yazarımız tarafından verilen ipuçlarını kullanarak hedef belirleme, dijital öğrenme, liderlik, bilinçli farkındalık, pozitif psikoloji, sağlık, müzik, seyahat, sadeleşme, ekolojik yaşam, duygusal dayanıklılık ve ağ geliştirme alanlarında:
YENİLEN’SENE…

Acun Erkuloğlu
Eğitmen, Koç

3 thoughts on “YENİLENSENE – Acun Erkuloğlu

  1. İnanılmaz güzel bir anlatım ve şuanda hayatın ta kendisi Türkiye Cumhuriyeti ni daha ileriye göturebilmek için engellerin hepsini aşabilmeliyiz hedefimizi unutmamalıyız👍

  2. Gerçekten etkileyici bir yazı olmuş.İlahi bir metot olan öyküleyerek anlatımın gücünü bir daha hissettim.Bir eğitimci olarak eğitim öğretim faaliyetlerinde de sık sık kullanmak gerek:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir