Takım Çalışması Hep Gündemde Olacak

Yeni çağ, yeni dünya düzeni, Endüstri 4.0, robotlar… Evet, tam da bunlardan bahsediyoruz hepimiz. Hatta çoğunluğun evlerde karantinada kaldığı şu Covid-19 günlerinde, her şeyin değişip önem sıralarının alt üst olduğunda bile takım çalışmasının öneminin değil azalmak, arttığını görüyorsunuz değil mi? Salgına çare bulmak için aşı arayan takımlar, hastanelerdeki hastaları tedavi eden takımlar, işsiz-aşsız kalmış insanlara destek olmak için çalışan takımlar ve işine devam edip günlük hayatı sürdürebilmemiz için çalışan takımlar.

Pek çok şirket, iş kolunun elverdiği ölçüde çalışanlarının evden çalışmasını teşvik ediyor. “Yaşasın home office çalışıyoruz, biz de hep bunu istiyorduk”. Gerçekten mi? Evden çalışmak kolay mı? Takım çalışmasını evden nasıl yapacağız?

Takımlarımızı evden de yönetsek, işimiz gereği fiilen sahada da olsak verimliliği sağlamak gerekiyor. Takım olmak için olmazsa olmaz dediğimiz, hepsi birbirinden önemli 5 temel faktör var. Bir elin 5 parmağı gibiler:

 • Liderlik
 • Ortak hedef
 • Takım ruhu
 • İş Akışı
 • İletişim

Eğer bu sıra dışı günlerde hedefinden kopmadan, yüksek motivasyonla devam eden bir takımınız olsun istiyorsanız elinizde önemli bir araç var: RUTİN. Evet yanlış duymadınız, o hep şikâyet ettiğimiz, sıkıcılığından dem vurduğumuz rutin. Öz disiplinin her takım üyesinde aynı düzeyde olmadığını düşünürsek iletişimi yaşatmak, takım ruhunu beslemek  ve üretkenliği sağlamak için liderin kullanacağı önemli bir araç haline geliyor. Özellikle, belirsizliklerin çok olduğu zamanlarda, kendimizi güvende hissedeceğimiz alanlardır rutinler. Güven ise takımda %100 olması gereken tek şey. Takım üyelerinin birbirine “az” güvenmesi söz konusu olabilir mi? Tabii ki hayır! İşte bu güvenli alanı oluşturmak liderin sorumluluğu.

 

Peki neler yapmalı?

 • Düzenli, periyodik toplantılar devam etmeli. Dijital ortamda yapılan toplantılarda her takım üyesinin konuşmasını teşvik edin.
 • Toplantıların yanı sıra her takım arkadaşınızı da düzenli olarak arayıp görüşmeyi ihmal etmeyin. Dikkatli ve aktif olarak dinleyin, karşınızdakine hissettirin.
 • Ekibin içindeki bağın sürmesi, hatta güçlenmesi önemlidir. Kutlamalar, özel günlerin hatırlanması, başarıların konuşulması, sürprizler size yardımcı olacak araçlardır. (Özellikle yüz yüze görüşemediğimiz bu kısıtlı günlerde, sosyal mesafemizi korumak zorundayken. İnsanın sosyal bir varlık olduğunu unutmamak gerekiyor.)
 • İletişimi çeşitlendirmek için alternatifler bulun. Bu alternatifleri üretmeleri için takımınızı cesaretlendirin.
 • Ekibin zihinsel hijyenine destek vermelisiniz. Karamsarlığa düşmelerini engellemek için sosyal medyadaki kirlilikten kaçınmak ve günlük egzersiz yapmak gerçekten işe yarar. Her gün bir başka takım üyesinin günlük spor programını oluşturmasını isteyerek başlayabilirsiniz. Buradaki disiplin iş yapışınıza da yansıyacaktır.
 • İş akışı ve hedef gerçekleşmeyi düzenli takip etmek iş disiplinini korumak ve sürdürmeye yardımcı olur. Böylece onlara örnek olursunuz.
 • Herkesin ihtiyaç duyduğu eğitimi alması, teknoloji hakkında güncel olması çok önemlidir. Sınıf içi eğitimlerin olmadığı zamanlarda, alternatifleri değerlendirerek takımınızın gelişmesine destek olun.
 • Tabii ki birlikte eğlenmeyi, oyun oynamayı ihmal etmeyin. Film seyredin.

 

Tüm bunları yapacak teknolojiye sahibiz. Yapmanız gereken hedeflerinizi net olarak belirleyip, gerçek bir takım çalışmasıyla ilerlemektir. İyi bir takım, değişen koşullara uyum sağlayarak hayatına devam eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir