Markanın Yolculuğu

Karlı, sıcaklığın sıfırın altında seyrettiği güzel bir Karadeniz vilayetinde eğitim sonrası şehirde kısa bir tur atıyorum. Kar nedeniyle ulaşımda aksama yaşandığı için yolculuğum bir sonraki güne kalıyor . Bunun şehri ve o yöreyi tanımak için bir fırsat olduğunu düşünüyor, o bembeyaz örtü altında şehri adımlamaya başlıyorum. Her ne kadar karlı şehirde harika manzaralar olsa da bir süre sonra ısınmak için şehrin alışveriş merkezlerinden birine giriveriyorum. Hemen giriş katında iki kahve zinciri yan yana yer almış, özellikle uluslararası marka olan zincirde yer bulmak mümkün değil. Sırada kahve veya türevlerini almak için on kişiden fazla var. Kahve almak için sıra beklesen de oturmak için yer bulmak mümkün değil. Biraz AVM içinde tur atıp tekrar uğramaya karar veriyorum, kim bilir belki biraz daha ortalık sakinleşir. Oturmak için yer ararken müşterilerin yaş grubu dikkatimi çekiyor. 15-25 yaş aralığında tüketicilerin çokça olduğunu fark ediyorum.

Alışveriş merkezi katları arasında dolaşırken bir standın önünden geçiyorum. Yerel bir kahve satıyorlar, genç bir satıcı bana ürünü tatmam için nazikçe küçük bir bardakta kahve teklif ediyor. Tadıyorum, beğeniyorum, dibek kahvesi. Genç arkadaşım bana ürünü gayet güzel anlatıyor, faydalarını aktarıyor. Aslında içimi son derece kolay, tadı lezzetli bir kahve.

Bir süre gözlemledikten sonra şunu fark ediyorum, çok az kişi standa uğruyor ve alışveriş yapıyor. İnsan zihni kıyasla çalıştığı için hemen düşünmeye başlıyorum, her ikisi de kahve satmasına rağmen neden birinde onlarca kişi çok daha fazla para ödemek için sırada beklerken, neden bu mütevazı stanttan satın almayı tercih etmiyorlar. Bulabildiğim gerekçeleri not etmeye başlıyorum. Bu büyük zincirin yaptığı diğer üreticinin yapmadığı neler var?

  • Büyük zincir, salt bir ürün satmıyor. Müşterisine mutlaka ürünün farklılaşmasını sağlayacak özellikler sunuyor. Ürünlere aromalar eklemek, az yağlı sütle yapmak gibi.
  • Kahve içmenin yanında atıştırmalıkları da sunuyor, bir şey içerken insan ister istemez atıştırmak da istiyor.
  • Müşterilerine rahat oturma imkanı sağlayarak, onların istediği kadar vakit geçirebilmelerini sağlıyor. Aslında kahve dükkanında ne kadar vakit geçirirsen tüketim oranın da artabiliyor.
  • Büyük zincir günümüzün büyük ihtiyacı olan mobil cihazları şarj etme imkanı ve kablosuz internet olanağı sağlıyor.
  • Arkadaş gruplarının bir arada zaman geçirmesi için zaman ve fırsat yaratıyor.
  • Genç müşteri grubuna o yaş grubunda çalışanlarla hizmet vererek müşterinin kendini rahat ve iyi hissetmesini sağlıyor.
  • Her zaman aynı kalitede ürün vermeye çok ama çok özen gösteriyor.
  • Sonuç odaklı olmak yerine süreç odaklı hareket ederek daima işi, hizmeti iyileştirme amacı güdüyor. Karlılık, ciro bu yöntemin ikramiyesi oluyor.

Tabii ki bununla beraber daha birçok faktör var.

Peki bizim uluslararası marka yaratmamız mümkün mü? Ben, zihniyet değişikliği ve planlama ile mümkün olduğunu düşünüyorum. İşin sonunda yine, İzgören Akademi’de üzerinde çok durduğumuz ve önemsediğimiz “İş kalitesi” kavramına geliyor. Sürdürülebilir “iş kalitemizi” var ettiğimiz, devamını getirdiğimiz sürece bunu yapabilmenin olası olduğuna inanıyorum.

İş kalitesinden taviz vermeyen firmaların uzun soluklu iş hayatında yer almasını bu özelliklerine bağlıyorum.

Burada çok önemli ve güzel bir girişiminden bahsedelim. Amerika’da açılan, pırıl pırıl insanların kurduğu Turkish Coffee Lady ikinci yılını kutluyor. Amerika’nın en önemli AVM’lerinden bir olan Tyson Corner Center’da yer alan bu güzel işletme tüm olumlu uygulamaları yapmaya özen gösteriyor, hızla nefis bir marka olma yolunda ilerliyor.  https://turkishcoffeelady.com

Kim bilir belki oralara yolunuz düşer, bu güzel mekanda memleket tatlarını bulabilir, hasret giderebilir, dostlarınıza tavsiye edebilirsiniz.

Büyük markaların yarattığı hacimler büyük ekonomileri , büyük ekonomiler de dünyada  hakimiyeti getiriyor. Bugün yarattığımız tüm değerler ve gösterdiğimiz tüm çabalar yarınımızı şekillendirecek. Hepimiz daha güzel, daha refah bir hayatı talep ve hak ediyoruz. O güzel ve refah hayat evinin tuğlalarını da güçlü markalar oluşturacak. Haydi hemen başlayalım, başarabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir