İŞ’te Mutluluğun Resmini Çizebilir misiniz?

“Terfi aldığınız an” mıdır; iş yaşamındaki mutluluğunuzu resmedeceğiniz an? İlk aklınıza gelenlerden olabilir ama gerçekten mutluluğu yansıtır mı?

Mutluluğun Resmi diye anılan tablo. Genelde Abidin Dino'nun olduğu sanılıe, Dianne Dengel'e aittir.Geçicidir çünkü ve yeni hedeflerin başlangıcıdır, terfi almak. Terfiinizden sonraki 15 gün, bilemediniz 1 ay sürer verdiği mutluluk hissi. Önce verdiği başarı hissiyatı kaybolur; normalleşir duygu durumunuz. Ardından sormaya başlarsınız, bir sonraki adım ne zaman gerçekleşecek diye.Ayrıca yükselmek, kulağa hoş geldiği gibi de olmayabilir. Genişleyen sorumluluklar, hesabını vereceğiniz yeni hedefler, yöneteceğiniz bir ekip.

Bir ekip yönetmek de talimat verip sonucunu beklemek değildir; her bir ekip üyesine ayrı ayrı liderlik etmektir. Yani her birinde ayrı ayrı iş yapma motivasyonu uyandırabilmektir. Bunu kendi motivasyonunuz düşükken de yapabilmek hiç ama hiç de kolay değildir. Aralarında çıkacak çatışmalarda, herkesin kabul edebileceği ara yolları bulabilmektir. Onların gelişimleri ve kariyerleri için yol haritaları çıkarabilmektir. Daha bir çoğu eklenebilir ama ekip yönetmek, hakkını verecekseniz, enerji ve emek isteyen zor bir iştir.

“Hedeflerinizi tutturduğunuz an” mıdır; yıl sonunda?

Onun da mutluluğun resmedildiği an olduğunu düşünmüyorum.

Hedefler tuttu ise sevinirsiniz; o yılın sonunda amacınıza ulaşmışsınızdır. Ama kariyer yolculuğu tek yıldan ibaret değildir. Bir sonraki yılın hedefleri geliverir önünüze; bıraktığınız yerden devam edersiniz çalışmaya, koşturmaya.

“İş teklifi aldığınız an” mıdır?

Değildir.

Güzeldir iş teklifi almak, her şeyden öte öz güveniniz tazelenir. Bilginizin, deneyiminizin sektörde karşılığını görmek güzel gelir, mutlu eder. Ama bu mutluluk da uzun sürmez; yerini gerginliğe ve strese bırakması fazla zaman almaz.

“Yeni bir şirket… acaba kültüre ayak uydurabilecek miyim?”

“Yeni iş arkadaşları… acaba onlarla uyum sağlayabilecek miyim?”

“Yeni bir sorumluluk… acaba üstesinden gelebilecek miyim?”

Daha nice “acaba”lı sorular, size eşlik eder. Yeni iş teklifi, mutluluğun resmi değildir, umut kadar belirsizlik de vardır çünkü içinde.

Bunlar gibi bir çok an yazılabilir, ama bana göre mutluluğun resmini çizdiğiniz an…

  • İş arkadaşlarınız ile gerçek arkadaş olabildiğiniz andır.
  • Şirketleriniz değiştiğinde dahi bir araya gelebildiğiniz, paylaşabildiğiniz andır.
  • Zamanında yöneticilik yaptığınız arkadaşlarınızın, artık ast üst ilişkisi kalmamasına rağmen, sizi görmek istemeleridir.

Çünkü;

  • Kısıtlı iş yaşamının, sınırlı iş saatlerinin ötesindedir artık ilişkiniz.
  • İş arkadaşınızı sevmeseniz de sayarsınız. Ama dışarıda görüşmeye devam ediyorsanız aranızda daha sıkı bir güven, daha derin bir samimiyet, daha güçlü bir sevgi vardır.
  • Mutluluğun sırrı, ne paradır, ne şöhrettir, ne unvandır. Mutluluk “iyi insan ilişkileri” ile mümkündür. (Ben demiyorum, Harvard Üniversitesi tarafından yürütülen, 75 yıl süren, dünyanın en uzun sosyal deneyinin sonucu böyle diyor ????)

İşte benim için 0 anlardan birisi. Her biri ile bir dönem üstleri olarak çalıştım, artık farklı şirketlerdeyiz. Ama rutin olarak bir araya geldiğimiz anlardan birindeyiz.

Mutluluğumuz da yüzlerimizden okunuyor zaten ????

Keyifli günler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir