Dönüşüm Hakkında Bilinmesi Gereken 4 Nokta

Dijital dönüşüm son dönemde şirketlerin ajandalarının ilk maddelerinden birisi.

Baş döndüren hızla gelişen teknolojinin sunduğu Nesnelerin İnternetiBüyük VeriBulut Teknolojisi gibi ürünlerin iş yaşamına entegre edilmesi ile şirketler köklü bir değişimin eşiğindeler.

Organizasyonlar, iş yapma şekilleri, müşteriye ulaşma ve onunla etkileşim yolları gibi birçok klasik uygulama derinden etkileniyor/etkilenecek. Yıkıcı Yenilik (Disruption) bu dönüşüm için kullanılan ifadelerden birisi; mevcudu sorgulayarak daha verimli hale getirme; gerekirse tekrar inşa etme zamanı…

Dijital Dönüşüm’ün NE olduğunun anlaşılmaya çalışıldığı; NASIL gerçekleştireceği konusunda henüz zihinlerin net olmadığı bir dönemdeyiz. Aşağıdaki 4 nokta bu dönüşümü anlamak ve gerçekleştirmek için kritik:

 

1- Teknoloji araçtır; dönüşümün kendisi değil.

İlk sanayi devrimi 18. Yüzyılın ortalarında (Endüstri 1.0) Buhar Makinasının kas gücünün yerini alması ile gerçekleşti.

Endüstri 2.0, geçen yüzyılın başlarında elektriğin üretimde kullanılması ile gerçekleşti. Henry Ford’un getirdiği seri üretim disiplini elektrik kullanımı ile birleşince, çok sayıda ürün çok daha ucuza üretilebildi.

Endüstri 3.0 bilgisayarların iş yaşamına girmesi ile 1970’lerden sonra gerçekleşti.

Endüstri 4.0 dijital devrimin üretimdeki yüzü; Yapay Zekâya sahip öğrenebilen robotlar ile fabrikalarda insansız üretimi gerçekleştirmeye başladı bile.

Teknolojik gelişmeler hep vardı, hep olacak. Ancak devrim bu yeni teknolojilerin kendisi değil. Her bir teknoloji ürünü, devrim için birer kaldıraç. Henry Ford binlerce parçayı her seferinde ürünü yanına taşımak yerine, ürünü akan bir bant yardımı ile parçaların arasından geçirdi. Üretim bandı elektrik ile çalışıyordu, ama burada asıl farkı üretim yapma mantığını değiştirerek gerçekleştirdi.

Diğer devrimlerde olduğu gibi Dijital Dönüşüm ’de de Büyük Veri, Sosyal Medya, Nesnelerin İnterneti gibi teknolojik ürünler, bu devrimin kendisi değil; bu devrimin gerçekleşmesine imkân sağlayacak aktörler.

2-İş Modelleri, Müşteriyi odağına alarak, değişecek.

Dönüşüm odağında Müşteri olacak. Yeni dijital çağda güçlü olan “Birey”. Hizmeti veya ürünü satın almak isteyen birey için bu sorular, şirketler tarafından tekrar sorulacak:

Müşterim KİM? Benden NE İster? Ona NASIL ulaşabilirim?

Bu soruların cevabı ile müşteriye erişim, onunla etkileşim, satış kanalı ve bunun arkadaşındaki tüm operasyonlarındaki iş yapma modelleri yeniden şekillenecek.

İş çıkışı markette alışverişini yapan müşteri, zaman kaybetmek istemiyor. Sırada beklemek günün sonunda onun için çile; beklentisi hemen alıp çıkmak. Click&Collect ile cep telefonundan siparişini verebilecek, poşetlere konulmuş ürünlerini alıp çıkacak. Türkiye’de bile bu modeli uygulamaya başlayan perakendeciler var. Odakta müşterinin beklentisi var; teknolojinin yardımı ile ona hizmet götüren yeni bir satış kanalı (yeni bir süreç) ortaya çıkmış oldu.

Yeni çağın şirketlerinde ortada güçlü bir yazılım var; kendi öz malı olmayan kaynaklar ile müşterileri buluşturuyor.

Dünyanın en büyük oteller zinciri Hyatt’ın 3 katı piyasa değerine sahip Airbnb’nin hiç gayrimenkulü yok. Konaklama ihtiyacı olan müşterilerle evini veya evinin bir odasını kiralamak isteyenleri (kaynakları) buluşturuyor. Güçlü yazılımı ile onların arasında güçlü bir etkileşim ve iletişim sağlıyor.

Freelancer, web tasarımına ihtiyacı olan müşteriler ile tasarımcıları bir araya getiriyor. Diğer kullanıcılarca verilen puanı yüksek, fiyatı uygun Hintli bir tasarımcıdan gönül rahatlığı ile hizmet alabiliyorsunuz.

Konusarakogren, dünyada tüm İngilizce öğrenmek isteyenler ile ABD’li öğretmenleri bir araya getiriyor.

Mevcut şirketler yeni tasarlanmış süreçlerle müşterisine ulaşıyor. Yeni şirketler güçlü yazılımları ile müşteri veya kaynakları buluşturuyor. Ortak noktaları, yepyeni iş modelleri inşa ediyorlar.

3-Değişimi yakalayan ayakta kalacak

Fortune 500 dünyanın dev şirketlerinin listesi. 10 sene önceki listedeki şirketlerin %45’i artık listede değil.

Ortalama şirket ömrü 1960’larda 60 yıl iken; şimdilerde 16 yıla düştü. 2020’de 12 yıla düşmesi bekleniyor.

Önümüzdeki 3 yılda her 10 pazar liderinden 4’ünün değişeceği öngörülüyor.

25 yıl sonra mevcut şirketlerin sadece üçte birinin ayakta kalması bekleniyor.

Geçen sene taksiciler, Paris caddelerine lastik yığarak yaktılar. Alevler Paris’in işlek caddelerini kapladı. Sebep dijital çağın şirketlerinden UBER’in ekmeklerini ellerinden alması idi. UBER özel araç sahipleri ile ulaşım ihtiyacı olanları buluşturan bir güçlü yazılım.

Dakikalık satışı 200.000 USD olan e-ticaret şirketi Amazon, İnsanız Hava Aracı (Drone) ile teslimata başladı. Hedefi 30 dakika içinde müşteriye ulaşmak.

Whataspp, büyük yatırımlarla vericiler diken Telekom şirketlerinin gelirlerinin %60-90 oranında düşürdü. (*) Bu 3 örnek dahi kuralların derin değişeceğini, rekabetin ne denli çekişmeli olacağının habercisi.

Dijital Dönüşümün şakası yok. Getireceği çetin rekabette; değişime ayak uyduranlar ayakta kalacak, liderlik edenler kazanacak.

4-Dijital İntihar: Verimsiz Operasyonları Dijitalleştirme

Bill Gates der ki: “Bir şirkette kullanılan teknolojinin ilk kuralı, verimli bir operasyona uygulandığında verimliliği misliyle arttıracağıdır. İkinci kural ise verimsiz bir operasyona uygulandığında verimsizliği misliyle arttıracağıdır.”

Sürecinizi dijitalleştirmeden önce, tüm adımlarını çizip gereksiz adımların çıkarılması esas. Gereksiz, katma değer üretmeyen adımlar süreçten arındırıldıktan sonra dijitalleşme gelir. Örneğin “dijital ofis” şirketlerde dijitalleşme için yapılan ilk çalışmalardan biri. Kâğıt kullanımını ortadan kaldırır, tüm onaylar elektronik ortamda yapılır. Bu onay akışı irdelenmeli, sorgulanmalı, ortaya çıkan ideal akış elektronik platformlara taşınmalı. Aksi halde verimsizliği misli ile arttırdığı gibi kullanıcı olan çalışanların da dönüşüme olan inancı kırılır.

Özetle Dijital Dönüşüm, müşterinin beklenti ve ihtiyaçlarını daha iyi okuyarak süreçlerin yeniden dizayn edilmesidir. Bu dizaynda teknoloji, bir kaldıraçtır. Rekabet avantajı sağlayacak bu dönüşüm serüvenine başlamadan önce bu dört noktanın sindirilmiş olması, atılacak kritik adımlardan birisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir