Dönüştürücü Merak

Çeldirici merakın pençesine düştüğümüz şu günlerde!

Merak bizi ileriye götüren, geliştiren yegane şey. Kadınlar doğaları gereği meraklı canlılar. Acaba bu merak duygumuzu genel kanının aksine kullanıyor muyuz? Genel kanı kadınların meraklı oluşunu biraz olumsuz ifade ediyor. Yani her işe burnunu sokan yerli yersiz merakı ile üstüne vazife olmayan işlere bulaşan hatta bazen elinin hamuru ile erkek işine karışan. Acaba tüm bunları  düşündüren şey ne?

Biz kadınlar merak duygumuzu nerede nasıl kullanıyoruz ki bize dair böylesi yerleşmiş bir kanı var. Maksat tüm bunları aksini ispatlamak için olmasa da merak duygusunun yarar getirecek noktalara çevrilmesinde yarar var. Çünkü eğer bunu evirmeyi başarırsak genetik kodlarımızda da var  olan başkaca beceriler ile  birleşerek (örneğin gözlem, analiz gibi )bizi ileriye taşıyacak bilgi ve buluşlara ulaşabiliriz.

Şimdi durup düşünelim merak ettiklerimiz, etrafımıza baktığımızda ilgimizi çeken şeyler neler? Ve bunların bize ve kendimizi ifade etme biçimlerimize direk ve dolaylı nasıl faydaları var? En basit hali ile kim nerede, ne yapmış, ne demiş, ne giymiş, kimleymiş , yeni bir mesaj düştü mü ekrana türünden basit düzeyde keyif verecek ,anlık hazlar getirecek  çeldirici merakın peşinde miyiz? Yoksa gerçeğe ve bilgiye ulaşmayı sağlayan kavrama bilmeye yarayan epistemik bir merakın peşinde miyiz? Sanırım sıklıkla hangi tarafta olduğumuz bizi az çok bir kategoriye sokacak. Bilmeye ve kavramaya yönelik merak bizi  daha fazla geliştirecek ve bize dair olan ön yargıyı yıkacaktır.

Elbette sadece kadınlar çeldirici merakın motivasyonu ile besleniyor değiller. En az bizler kadar erkeklerde bu tür merak duygusunun peşinden gidiyorlar. Ama yine de genel kanı onların merakını araştırmacı ve öğrenme heveslisi olarak nitelendiriyor. Sosyal hayatın içerisinde ilişki kurma konusunda kadınların hünerleri tartışılmaz. Enerjimizin büyük bir kısmını bu kurduğumuz dışa dönük ilişkiler için kullandığımız da tartışma götürmez. Hal böyle olunca merakımız büyük ölçüde dışsal uyaranlara ve görsellere yoğunlaşıyor.

Bilgiyi kavrama yoluyla edineceğimiz beceri ve derinlik daha fazla içe odaklı bir çalışma gerektiriyor. Zaman zaman  dış uyaranlardan belirli düzeyde izole bir ilişki bu anamda odaklanmamızı sağlayacaktır. Bunu her türlü bireysel  ve etki  alanımız içerisinde ki mekanizmaların gelişimini destekleyecek şekilde kullanabiliriz. Yani kendi potansiyelimizi taşımak istediğimiz yere doğru giderken ya da işimizle ilgili inovasyon ve gelişimi yaratırken bu tür bir merak boyutunda olmalı ve odağımızı bilişsel kavramayı sağlayacak araçlara yöneltmeliyiz.

Merak kendimizi dönüştürürken kullanabileceğimiz en güçlü araçlardan biri. Peki bunu nasıl harekete geçireceğiz. Elbette ki sorular ile. Bakan ve gören gözün önüne birde soru filtresi getirmeliyiz.  Soru kendine ve kavramaya çalıştığın şeye dönük olduğunda geliştiricidir ve aynı zamanda kaldıraç etkisi yaratır. Yani olası kazanımlar sarf ettiğimiz çabadan daha fazla olur. Merakla hareke geçirdiğimiz duyularımızın ve algılarımızın radarına takılan her bir bilgi ve kavrayış, başlangıçta bizi   yola çıkaran  o noktadan  alır ve  çok daha kapsamlı bir alana taşır.

Soruların farklı yönleri vardır. Farklı türleri. Ama her türlüsü bizi olduğumuzdan başka bir yere taşır. Hazır cevaplar ile yetinmeden ihtiyacın olan soruları sormak ve cevabın sana özel deneyimini keşfetmek için şimdi bugün kendine bir dizi soru hazırla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir