empty

english-falg-0 turkiye-0

Uğur Böcekleri Derneği

ANA SAYFA \ TUP
 

basvuru-formu-banner

 

tup-site-1

Türkiye Uğur Böcekleri Programı; 2004 yılında İzgören Akademi Eğitim ve Danışmanlık tarafından başlatılan, amacı hoşgörü, dürüstlük, yurt sevgisi, girişimcilik ve iş kalitesi değerlerini yaşatmak ve seminerler aracılığıyla bilgiyi yaymak olan gönüllü bir sosyal sorumluluk projesidir.

Değerlerimizin eşliğinde gönüllü çalışmalarımızla Türkiye’nin dört bir yanında birçok İl'e birçok ilçe'ye, çocuk yuvalarına, yetiştirme yurtlarına, ceza infaz kurumlarına; ilköğretim, lise ve üniversitelere, sivil toplum kuruluşlarına gönüllü uğur böceklerimizle seminerler vermeye gidiyoruz.

tup-site-2

Amacımız bilgiye ulaşmakta güçlük çeken yerlere bilgiyi ulaştırmak, Bir köy okulunda okuyan öğrenci ile büyükşehirde okuyan öğrenci arasında bilgiye ulaşmakta sorunlar olabiliyor. İşte bizde bu noktada kendi alanında uzmanlaşmış gönüllü eğitmenlerimiz ile konuları ile ilgili okullardan cezaevlerinden, STK’lardan köy okullarından seminer talebi geldiğinde buralara giderek eğitimler veriyoruz. İstiyoruz ki bir çocuğun gülümsemesi her yerde aynı olsun.

Bu kapsamda 2004 yılından bu yana 300.000’den fazla kişiye ulaşmış bulunuyoruz. 12 yılda 2800’ün üzerinde gönüllü seminerler verdik.

Bununla birlikte 2011 yılından beri gönüllülerimiz Türkiye’nin dört bir yanında çevrelerinde gördükleri sorunlara karşı çözüm olabilecek iyilik fikirlerini hayata geçiriyorlar. Bu kapsamda birçok İl'de kütüphaneler kurdular, okuma – yazma bilmeyen öğrencilere ders verdiler, ağaç diktiler. Birbirinden farklı 77 projeyi hayata geçirdiler. Uğur Böcekleri programı Haziran 2016’da dernekleşerek Uğur Böcekleri Derneği adını alarak kurumsal bir kimlik kazanmıştır.

tup-site-3

Her yıl düzenlediğimiz Liderlik Kampın da üniversite son sınıf öğrencilerimizi 5 günlük tamamen ücretsiz bir eğitim sürecine dahil ediyoruz. Bu eğitimde beden dilinden sunum tekniklerine, pazarlama’dan profesyonel yönetim becerilerine kadar bir çok alanda eğitimler vererek gençlerimizi iş hayatına hazırlıyoruz.

Türkiye Uğur Böcekleri Programını anlatan gönüllüleri tarafından yazılmış ve Elma Yayınevi tarafından basılmış "Küçük İyilik Fikirleri" adında bir kitabı da bulunmaktadır. Türkiye Uğur Böcekleri Programında gönüllü olmak için iki farklı yol vardır.

Bunlardan birincisi Uğurlu Eğitim adını verdiğimiz eğitimle kendi iyilik fikrinizle çevrenizdeki bir soruna çözüm üretebilir ve kendi projenize liderlik edebilirsiniz.

Bu program kapsamında; sizden belirttiğiniz iyilik fikirlerinizi hayata geçirebilmenize destek olabilmek adına proje yönetimi ve gönüllü yönetimi hakkında eğitim verilir. Uğurlu eğitimi tamamladıktan sonra sizlerden projeleriniz ile ilgili somut adımlar atmalarınız beklenir. İkinci gönüllük programımız ise Eğitimcinin eğitimi programına katılarak seminerler verebilirsiniz. Bu eğitimde sizlere; beden dili, sunum teknikleri, takım çalışması, gönüllülük ve Kendi Hayatının Lideri Ol semineri verilir. Eğitimin sonunda katılımcılara seminere hazırlık için 1 ay süre verilir. Bu süre bitiminde sizlerden eğitim aldıkları İl'de sunum performansları izlenerek seminer vermeye başlamaları için akreditasyon sağlanır. Bu eğitim programı, uğur böceklerimizin hem etkili olarak gönüllü seminer vermelerini sağlayacak hem de kişisel gelişimlerine katkı sağlayacaktır. İşte sizlerde İyilik yapıp karşılık beklemeden ve bilgiyi yaymak adına çıktığımız bu yolda sizleri de aramızda görmeyi çok isteriz.

ugurbocekleri.org

Bilgi için: Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir