empty

english-falg-0 turkiye-0

 
Oytun Yumşak

Oytun Yumşak

E-posta: Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

useniyorum-oyleyse-yarin

İşletmenizde bir hırsıza denk gelseniz ne yaparsınız?

Muhtemelen yakalar veya yakalatır hemen ardından tekrar işletmenize girmemesi için alarm ve benzeri önlemler alırsınız.

İşletmenize giren hırsız; makinalarınızı, ekipmanlarınızı, sermayenizi alıp götürebilir. Ardından tekrar aynı makine, ekipman ve sermayeyi yerine koyma şansınız var.

Ya zamanınızı alıp götüren bir hırsızla karşılaşırsanız?

Aynı şekilde yerine koyma fırsatı yakalayabilir misiniz?

Makina, ekipman, sermaye, insan gibi kaynakların ikamesi varken zaman ikamesi olmayan tek ve kıt kaynak olarak karşımıza çıkıyor.

Her işletmenin gerçekleştirmek istediği stratejik hedefleri vardır. Bu stratejik hedeflere ulaşmak için eldeki kaynakları etkili bir şekilde kullanma sorumluluğu olan işletmelerde en önemli kaynak olan zamanın verimli kullanılması amacıyla yürütülen faaliyetlere zaman yönetimi adı verilir. Zaman yönetimi çalışması yürütülen kurumlarda ise en çok karşılaşılan durum bireylerin zamanın azlığından ve yetmediğinden şikâyet etmeleridir. İşte bu noktada kurumlar için zaman yönetimi eğitimlerinin önemi ortaya çıkmaktadır. Çünkü zaman yönetimi eğitimlerinin amacı sınırlı olan zamanı artırmak değil, sınırlı zaman içerisinde yapılan faaliyetlerin niteliğini artırmaktır. Söz konusu eğitim faaliyetleri kurumların ve bireylerin zamanı kullanma alışkanlıklarının gözden geçirilmesi ile başlar.

 

 

Trafikte kırmızı ışığı beklerken daha sarı ışıkta arkadan çalan korna,

Çocuğumun kötü gelen ders notu,

Ekip arkadaşımdan ya da amirimden gelen bir eleştiri,

Yetişmeyen siparişler,

Haksız yere şikâyetler,

Durdurulamayan zaman…

Bu gerçekler karşısında öfkelenir insan. Öfkelendikçe göz kararır. Karardıkça ok yaydan çıkar. Sonrasında….

 

Keşisin bir tanesi araştırma konusu için köyün birine gider.

Köye yaklaşmışken köyün mezarlığını görür. Mezarlıkların köyün kültürel yapısı hakkında bir çok gizli bilgi taşıdığını düşünerek mezarlığın içine girer.

Mezarlıkta gezerken gözü mezar taşlarına takılır. Mezar taşlarında 8, 965, 788, 5987, 18 gibi bir biriyle bağlantısı olmayan sayılar vardır.

Uzun süre düşünür, ancak neden her mezar taşının üzerinde bir sayı olduğunu çözemez.

Yoluna devam edip, köye vardığında köyün bilgesini bulur ve yaşlı bilgeye sorar.

"Köyünüzün mezarlığında mezar taşlarının üzerinde farklı rakamlar gördüm. Nedir bu rakamların anlamı?"

 

Gün oldu, rekabet arttı, kâr azaldı… Hayatımıza yeni terimler yerleşti: Sivil toplum ile ortaklık, şeffaflık, iyi yönetim, toplumla bütünleşmek, gönüllülük gibi çerçeve terimler. Terimden bol ne var? İnsan hakları, sosyal amaçlı iş modelleri, girişimcilik, inovasyon ve yaratıcılık, tedarik zinciri yönetimi…

 

Tüm stratejilerinizi müşteriden başlayarak oluşturduğunuz, her müşterinin özelliklerini öğrenip ayrı ayrı davrandığınız ve bunu yapabilmek için de ürünü değil, müşteriyi düşündüğünüz bir stratejik anlayış olan CRM’in en önemli unsuru insandır.

Araştırmalar Amerika’ da CRM kullanan şirketlerin sadece % 35’ inin başarıya ulaştığını gösteriyor.

Bakkal amcamın hafızasının ve samimiyetinin adını CRM koyarak sistemlerine uyarlayan büyük şirketlerin, müşteri sadakatini sadece teknolojiyi ön planda tutarak ve bunu IT (bilgi işlem) birimlerinin kullanımına açarak sağlamaya çalışmalarının sonucunu üzülerek takip ediyorum.