empty

english-falg-0 turkiye-0

 
İnan Acılıoğlu

İnan Acılıoğlu

E-posta: Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

kelimeler

Tane tane konuşmanıza rağmen karşı tarafa derdinizi anlatamadığınız oldu mu?

Aynı şeyleri düşünen, hisseden kişilerin dahi çatıştığına şahit oldunuz mu?

 

 

dijital-donusum-v1

Dijital dönüşüm son dönemde şirketlerin ajandalarının ilk maddelerinden birisi.

Baş döndüren hızla gelişen teknolojinin sunduğu Nesnelerin İnterneti, Büyük Veri, Bulut Teknolojisi gibi ürünlerin iş yaşamına entegre edilmesi ile şirketler köklü bir değişimin eşiğindeler.

Organizasyonlar, iş yapma şekilleri, müşteriye ulaşma ve onunla etkileşim yolları gibi birçok klasik uygulama derinden etkileniyor/etkilenecek. Yıkıcı Yenilik (Disruption) bu dönüşüm için kullanılan ifadelerden birisi; mevcudu sorgulayarak daha verimli hale getirme; gerekirse tekrar inşa etme zamanı…

Dijital Dönüşüm’ün NE olduğunun anlaşılmaya çalışıldığı; NASIL gerçekleştireceği konusunda henüz zihinlerin net olmadığı bir dönemdeyiz. Aşağıdaki 4 nokta bu dönüşümü anlamak ve gerçekleştirmek için kritik:

 

 

Fobimi_Nasl_Hobi_Yaptm

Ölüm korkusuna en yakın duygudur, topluluk önünde konuşma fobisi.

 

 

1

Mayıs 2014. Telefon geldi; İsviçre Zürih’ten aradılar. Yabancı menşeili, dünya genelinde 40 Bin çalışanı olan ve Türkiye’de de faaliyet gösteren küresel bir ilaç/medikal firması, Türkiye’de bir başka medikal firmasını satın almış. Her iki şirketin ülkedeki operasyonlarını birleştirecek bir Operasyon Müdürü arayışında olduklarını; bana da linkedin üzerinden ulaştıklarını belirttiler.

 

peki-ya-gencler-hakliysa

Hala anlamaya çalıştığımız, zaman zaman çatıştığımız, beraber çalışmakta ve üstleri olarak yönetmekte zorlandığımız gençler, ya haklıysa?

 

yasim-40-yolun-basindayim

Bugün 40 yaşına basıyorum.

Ve bugün kalan ömrümün ilk günü.*

Çok şey var daha yapılacak.

 

 

calisma-hayatimin-en-kotu-gunu-ve-sonrasi

Çalışma hayatımın en kötü günüydü…

 

Sunum çıkışında hemen telefonuma sarıldım; tanıdıklarımı arayama başladım, “Bana göre iş varsa kulağınız delik olsun, haberleşelim”…Yaşanan şok sonrasında gösterilen, kontrol dışı, iş arama refleksi…(*)

Hâlbuki bir sene öncesine kadar, şirketin CEO’su ile aramız gayet iyiydi. Lojistik Müdürü olarak çalışmaktaydım; ayrılan direktörüm, yerine beni aday olarak göstermişti. O da gayet başarılı olduğumu ve biraz sektör tecrübesi edindikten sonra direktör de olabileceğimi söylemişti.

Bu olumlu durum, bir bayi toplantısı sonrasında yerini, birden bire buz gibi bir ilişkiye bırakıverdi.

 

Kişisel gelişim için yaptığımız harcamaları, verdiğimiz emekleri bir düşünür müsünüz?

 

“Sabırsız”

“Saygısız”

“Tembel”

Önceki kuşaklar tarafından, zaman zaman, bu yakıştırmalarla tanımlanabilen Y kuşağını anladıkça; neden bu şekilde algılanabildiklerini ve bu sıfatların arkasında nasıl güçlü yönlere sahip olduklarını görmek mümkün. 1980 – 2000 yılları arasında doğanlar Y kuşağı kabul ediliyor ve bu kuşağın kendine özgü, diğer kuşaklardan ayıran karakteristik, ortak özellikleri var.