empty

english-falg-0 turkiye-0

Uçan Fil: Dumbo

ANA SAYFA \ BLOG \ Uçan Fil: Dumbo
 

Geçenlerde çocuklarımla Uçan Fil çizgi filmini izliyorduk. Kulakları kocaman olan küçük filin hikayesi. Dumbo bir sirkte annesi ile beraber yaşayan bir fil. En belirgin özelliği kocaman kulakları olması. Kulakları o kadar büyükki çoğu zaman yürümesine bile engel oluyor. Dumbo’nun büyük kulaklarından kaynaklanan sakarlıkları sirkteki diğer hayvanları olumsuz etkilediği için, O’nu dışlıyorlar. Sonunda bir gün Dumbo kulaklarının yardımıyla uçmayı öğreniyor ve çok ünlü oluyor. Filmi izlerken düşündüm bizim Dumbo’nun ki gibi kulaklarımız olsa biz de uçmaya mı çalışırdık onlarla yoksa kocaman kulaklarımızı çevremizdeki insanları daha iyi anlamak, onları daha iyi dinlemek için mi kullanırdık. Herhalde uçmak daha çekici gelirdi, haksız mıyım?

Koçluk becerilerinin en önemlilerinden biri de etkili dinleyebilmek. Konuştuğumuz her kişi aslında her cümlesinde bize kendine ve hayatına dair bir sürü ipucu veriyor, tabii biz bunları duyabiliyorsak. Yönetici olarak koçluk becerilerini yönetim stilinize yansıtmak, beraber çalıştığını kişilerle daha iyi iletişim kurmak için etkili dinlemeyi öğrenmek şart. Benim iş hayatında genel anlamda yaşadığım tecrübeler, ya da bana anlatılanlar hep benzerlik gösteriyor. Yöneticinizle işe dair bir sorununuzu paylaşmaya kaltığınızda ya akıl veriyorlar ya da nasihat. Daha da ileri gidip nasihatla konuşmaya başlayıp kendi başarılarını anlatarak bitiren çok yönetici olduğunu söylemek yanlış olmaz herhalde.

Koçluk becerilerini kullanan bir yönetici ise etkili bir dinleme yapmak için konudan çok kişiye onun beden diline vermek istediği mesajları anlamaya odaklanması gerektiğini bilir. Konuşma sırasında kendini konuşma dışında birakmaya özen gösterir, çünkü sorunu olan ve bunu çözmek için güç arayan kişi karşısındadır. Konuşanı dinlerken tamamen odaklanması gerektiğini ve gerekli hallerde göz kontağını kullanarak not almasının önemini çok iyi anlar. Konuşmanın sonunda mutlaka konuşulanları özetler. Bir sonraki adım için gereken eylem planını yapması için çalışanını yüreklendirir, çünkü en iyi çözümün yine kişinin kendisinden geleceğini bilir.

Uzun lafın kısası koçluk becerilerini yönetimine uygulayan yöneticiler ve liderler, çalışanlarını her zaman kulaklarının yanısıra kalpleriyle de dinlemeye özen gösterirler.

Yazar: Pelin Kohn

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

En Çok Okunanlar