empty

english-falg-0 turkiye-0

Blog

ANA SAYFA \ BLOG
 
Perşembe, 22 Haziran 2017 07:21

Öfkem Kontrol Altında

Yazan Acun Erkuloğlu

ofke

Öfkem Kontrol Altında

Güzel bir merhaba, belki de sıcacık bir kucaklaşma ile başlar bir sabah. Romantik başlayan yağmurlu bir gün, rüzgârın hafif bir fısıltısı biz karşılar. Ya da sıcacık bir güneş. Ardından bir koşturmaca bir yoğunluk akar gider günün içinden. Telefon konuşmaları, bitmek tükenmek bilmeyen teknoloji bağımlılığımız, e postalar, trafik, iş yükü, ev telaşı saymakla bitmez. 

Pazartesi, 19 Haziran 2017 13:24

Lider Olmak

Yazan Akif Aktuğ

 

lider-olmak1LİDER OLMAK

Liderlik ile ilgili birbirinden farklı, çok sayıda tanımlama yapabiliriz. Öyle ki, bugüne kadar tarihin gördüğü lider sayısından çok lider tanımı yapılmıştır diyecek kadar bile ileri gidebiliriz. Peki, bu konuyla ilgili olarak aşağıdaki soruları sormak bizi doğru bir tanımlamaya götürebilir mi?

Gerçek lider kimdir?

İyi bir lider olmanın incelikleri nelerdir?

Liderlik yönetimin fonksiyonlarından biri midir?

Doğuştan lider olunur mu?

Liderlik öğrenilebilir mi?

Cuma, 09 Haziran 2017 13:07

ÜŞENİYORUM, ÖYLEYSE YARIN!

Yazan Oytun Yumşak

useniyorum-oyleyse-yarin

İşletmenizde bir hırsıza denk gelseniz ne yaparsınız?

Muhtemelen yakalar veya yakalatır hemen ardından tekrar işletmenize girmemesi için alarm ve benzeri önlemler alırsınız.

İşletmenize giren hırsız; makinalarınızı, ekipmanlarınızı, sermayenizi alıp götürebilir. Ardından tekrar aynı makine, ekipman ve sermayeyi yerine koyma şansınız var.

Ya zamanınızı alıp götüren bir hırsızla karşılaşırsanız?

Aynı şekilde yerine koyma fırsatı yakalayabilir misiniz?

Makina, ekipman, sermaye, insan gibi kaynakların ikamesi varken zaman ikamesi olmayan tek ve kıt kaynak olarak karşımıza çıkıyor.

Her işletmenin gerçekleştirmek istediği stratejik hedefleri vardır. Bu stratejik hedeflere ulaşmak için eldeki kaynakları etkili bir şekilde kullanma sorumluluğu olan işletmelerde en önemli kaynak olan zamanın verimli kullanılması amacıyla yürütülen faaliyetlere zaman yönetimi adı verilir. Zaman yönetimi çalışması yürütülen kurumlarda ise en çok karşılaşılan durum bireylerin zamanın azlığından ve yetmediğinden şikâyet etmeleridir. İşte bu noktada kurumlar için zaman yönetimi eğitimlerinin önemi ortaya çıkmaktadır. Çünkü zaman yönetimi eğitimlerinin amacı sınırlı olan zamanı artırmak değil, sınırlı zaman içerisinde yapılan faaliyetlerin niteliğini artırmaktır. Söz konusu eğitim faaliyetleri kurumların ve bireylerin zamanı kullanma alışkanlıklarının gözden geçirilmesi ile başlar.

 

Pazartesi, 05 Haziran 2017 06:13

Kelimeler Neden Kifayetsiz

Yazan İnan Acılıoğlu

kelimeler

Tane tane konuşmanıza rağmen karşı tarafa derdinizi anlatamadığınız oldu mu?

Aynı şeyleri düşünen, hisseden kişilerin dahi çatıştığına şahit oldunuz mu?

 

dijital-donusum-v1

Dijital dönüşüm son dönemde şirketlerin ajandalarının ilk maddelerinden birisi.

Baş döndüren hızla gelişen teknolojinin sunduğu Nesnelerin İnterneti, Büyük Veri, Bulut Teknolojisi gibi ürünlerin iş yaşamına entegre edilmesi ile şirketler köklü bir değişimin eşiğindeler.

Organizasyonlar, iş yapma şekilleri, müşteriye ulaşma ve onunla etkileşim yolları gibi birçok klasik uygulama derinden etkileniyor/etkilenecek. Yıkıcı Yenilik (Disruption) bu dönüşüm için kullanılan ifadelerden birisi; mevcudu sorgulayarak daha verimli hale getirme; gerekirse tekrar inşa etme zamanı…

Dijital Dönüşüm’ün NE olduğunun anlaşılmaya çalışıldığı; NASIL gerçekleştireceği konusunda henüz zihinlerin net olmadığı bir dönemdeyiz. Aşağıdaki 4 nokta bu dönüşümü anlamak ve gerçekleştirmek için kritik:

 

Önceki
1

En Çok Okunanlar